Oblastí Podkrkonoší je označována krajina v jižním podhůří Krkonoš, která sousedí na západě s Českým rájem a na jihu s Hradcem Králové. Malebná zvlněná krajina, jejímž nejvyšším vrcholem je kopec s názvem Zvičina. Najdete tady celou řadu naprosto skvělých výletních cílů. Ať už holdujete památkám, nedotčené přírodě nebo milujete turistiku a vaším hobby je poznávání nových míst, rozhodně si tu přijdete na své. Oblast nabízí celou řadu aktivit i kulturních a společenských akcí, ale zároveň zde najdete klidná místa pro relaxaci a odpočinek.
Jelikož žiji již dlouhá léta kousek od Hradce Králové a do většiny míst Podkrkonoší se dostanu do 30 minut autem, je tato oblast častým místem našich návštěv. Věřím, že mnohá z nich jste navštívili i vy a pokud ne, tak pojďte se mnou mrknout, co vám Podkrkonoší může nabídnout. Připravila jsem pro vás takovou malou ochutnávku toho, co by vám při návštěvě této oblasti Královéhradeckého kraje nemělo uniknout 😊
Jak už jsem zmínila, nejvyšším vrcholem oblasti Podkrkonoší je Zvičina. Se svou výškou 671 m. n. m. se tyčí nad celým územím a říká se, že je odsud nejhezčí výhled na Krkonoše. Vždy byla a stále je cílem srazů a poutí a je jedním z nejčastějších výletních míst, kam míří návštěvníci Podkrkonoší. Její okolí je protkáno celou řadou turistických stezek. Její vrchol zdobí i malý kostelík zasvěcený sv. Janu Nepomuckému a v neposlední řadě Raisova turistická chata, která kromě občerstvení nabízí i pohled z unikátní otáčivé kopule.
Zvičina je mimo jiné vyhledávaným místo pro start paraglindingu a dlouhá léta zde byl provozován ski areál, který v současné době přešel do rukou nového majitele, jehož cílem je lyžování na Zvičině oživit a areálu postupně znovu vdechnout život. Zvičinu jako váš výletní cíl doporučuji v každém ročním období.
Na podzim se zde již dlouhé roky koná skvělá drakiáda. V zimě si tu bezva zasáňkujete a v létě a na jaře se pokocháte svěží zelení okolních lesů a uděláte si bezva piknik třeba při příležitosti Otvírání turistické sezóny.
V Dolní Brusnici, na jednom ze svahů Zvičiny najdete rodinný hotel a restaurant Hotel pod Zvičinou. Kromě ubytování a občerstvení nabízí krásný výhled na hřebeny Krkonoš a Podkrkonošská údolí, a to přímo z terasy, takže si výhled můžete vychutnat společně s vaší kávou či drinkem. Mimo to zde najdete minifarmu, vnitřní dětské hřiště, půjčovnu sportovního vybavení a v neposlední řadě i stezku po okolí. Stezka vedoucí kolem kapličky Panny Marie k Osmibokému pavilonku na několika dřevěných panelech seznamuje návštěvníky s místní přírodou a je zaměřena též na ekologickou výchovu. Děti si mohou vyzvednout v hotelu pracovní listy a vyrazit na stezku Dráčka Zvičináčka nebo za vílami a skřítky.
O tomhle místě jste už asi slyšeli, že? Já to tady miluju! Je to jedno z míst, kam se strašně moc ráda vracím. Je tu hezky vždy, a to dokonce i v pošmourném a mlhavém podzimním počasí. Úplně nejkrásnější je tady, alespoň dle mého názoru, podzim, kdy se okolní stromy barví do zlatých tónů. Při slunečných dnech z té zlaté parády až oči přecházejí 😊
Les království je údolní přehradní nádrž na Labi, která byla vystavěna v roce 1920. Leží u samoty Těšnov v katastrálním území Bílá Třemešná a Nemojov v okrese Trutnov a podnětem pro její výstavbu byla katastrofální povodeň v roce 1897. Svůj název získala dle starého hraničního hvozdu, který leží na její levé straně.
Přehrada byla zapsáno v roce 1964 jako nemovitá kulturní památka a v roce 2010 jako národní kulturní památka ČR. A myslím, že naprosto zaslouženě. Tohle místo je přímo pohádkové, za mne je to nejkrásnější přehrada, jakou jsem kdy viděla. Nejen architektura, ale i okolní krásná příroda a lesy vytváří zcela harmonický dojem a svou romantickou atmosférou dostane každého návštěvníka „do kolen“.
Pokud budete mít více času, tak od přehrady se můžete vydat po modré k Lesními areálu Hájemstvi, ideální místo na výlet s dětmi. Najdete tu keltský stromový kalendář, hřbitov odpadků, model Krkonoš a řadu dřevěných soch. Zábava pro všechny zaručena.
Něco dobrého k snědku si dejte ve Štěrbově vile nad přehradou. Skvěle si pochutnáte a navíc svou návštěvu můžete spojit s některou z akcí, které se na Štěrbovce konají.
Přehrada Les království je pouhých 6 km od Dvora Králové nad Labem. Bylo by rozhodně škoda se tam nezastavit. Hlavním cílem většiny návštěvníků je dvorská ZOO a Safari park, které jednoznačně za návštěvu stojí, ať už sem zajedete na otočku na výlet nebo se ubytujete ve stylovém kempu či hotelu a užijete si tu třeba celý prodloužený víkend.
Ale Dvůr Králové není jenom ZOO 😊 Dvůr Králové nad Labem i jeho okolí se pyšní širokou nabídkou atraktivit, které se budou líbit vám i vašim dětem. Vše je v docházkové vzdálenosti, což zaručuje snadnou dostupnost historických, kulturních i sportovních aktivit.
Minout byste rozhodně neměli při procházce městem vyhlídkový ochoz věže kostela Sv. Jana Křtitele, Městské muzeum (zdejší expozice a workshopy modrotisku jsou super) nebo výrobnu vánočních ozdob. Ve městě si můžete vyzkoušet i turistickou hru Po stopách pokladu Královedvorského. Nahlédnete do historie města a ještě si u toho trochu potrápíte hlavičky. S menšími dětmi můžete také vyzkoušet hru Zatoulaná zvířátka. Při hledání těch „lumpů“, co utekli ze ZOO, si ani nevšimnou, kolik toho po městě nachodily a na žádné stížnosti „bolí mě nožičky“ jim už nezbyde čas. Hrací karty si pro obě hry můžete vyzvednout v Informačním centru.
Pokud jste spíš milovníci přírody, tak hned kousek za areálem nemocnice začíná Naučná stezka Údolím Hartského potoka. Je to pohodová okružní asi dvoukilometrová procházka lesem, na které najdete 25 informačních panelů.
Najdete zde interaktivní tabule s otočnými či odklopnými prvky, doskočiště i místa k odpočinku. Do batohu nezapomeňte přibalit dětem nebo sobě tužku a papír, které využijete pro techniku frotáže na některých stanovištích. Vytvořit si tak můžete pěkné obrázky na památku.
Interaktivní prvky na stezce vám umožní poslech zpěvu ptáků díky mobilní aplikaci pro čtení QR kódů. Stáhnout si ji můžete hned na začátku stezky (aplikace společnosti Lesní svět). Po cestě máte možnost dětem ukázat hravou formou, co v lese i v okolí žije, roste a jak by se lidé v přírodě měli chovat.
Stezka začíná hned za městskou nemocnicí, provede vás lesem a v druhé části se můžete těšit pohledem na několik za sebou jdoucích kaskád vody v Hartském potoce. Hravě ji zvládnete i s menšími dětmi. K dispozici je tu v závěrečné části i ohniště, tedy výlet můžete završit opečením vuřtů.
Areál hospitalu Kuks nedaleko Jaroměře je „must see“ v oblasti Podkrkonoší. Tento barokní skvost nechal postavit František Antonín Špork v 18. století jako lázeňskou budovu se zámkem, parkem a panským hostincem. Později nechal postavit i místní špitál pro chudé a nemocné a pro vojenské veterány a jeho zásluhou vznikl i úchvatný Braunův betlém v nedalekém lese, ke kterému dojdete příjemnou procházkou a který při své návštěvě rozhodně nevynechte. Celý areál Kuksu prošel v roce 2015 obří rekonstrukcí.
Už přístup z obce, kdy se vám otevře pohled na hospitál vás dostane. Sestoupíte po monumentálních schodech, po jejichž stranách v dřívějších dobách při oslavách teklo víno (tato tradice se dochovala a při zdejším vinobraní, které se koná většinou druhý víkend v září, můžete toto „schodištní“ víno ochutnat). Kamenná cesta vás dovede až k hospitálu, u kterého si můžete z obou stran prohlédnout venkovní galerii soch ctností a neřestí. V areálu je i úchvatná bylinková zahrada, kašna a vinařství.
Osobně mám Kuks a okolí moc ráda. Pravidelně se sem vracíme. Pořádá se tu i celá řada fajn akcí. Letos se chystám určitě znovu navštívit Braunův betlém a též interiéry hospitálu s místní původní apotékou, kde jsem ještě nebyla. Navštívit můžete i galerii loutek , Veteran Muzeum a Rentzovo muzeum s ryteckou dílnou a funkčním mědirytinovým a knihtiskařským lisem ze 17. století.
Málem bych zapomněla zmínit, že Kuks nabízí také ubytování a v neposlední řadě tři únikové hry. Můžete si vybrat, zda vás láká spíše venkovní nebo vnitřní varianta. Venkovní varianta vám dává na výběr z her „Šálení smrtky“ pro 2 až 3 osoby nebo rodinnou únikovku „Kukská kletba“. Vnitřní hra „Šporkova skrýš“ se hraje v barokním sklepení a je pro 2 až 5 osob.
Tohle místo za mne má fakt 10 z 10 bodů a určitě si ho dejte na seznam míst, která stojí za vidění.
Miletín je malé městečko na úpatí vrcholu Zvičina, které leží v údolí mezi Hořicemi a Dvorem Králové nad Labem.
Tohle nenápadné místo je úzce spjaté s osobností Karla Jaromíra Erbena. Možná netušíte, že se K. J. Erben narodil v Královéhradeckém kraji a že jeho tvorbu balad ovlivnila místa v okolí jeho rodného Miletína. Já jsem o tom tedy neměla ani páru 😊
Dozvěděla jsem se to až, když jsem na doporučení vyrazila na naučnou stezku, která vede městečkem Miletín a jeho okolím a seznámí vás s momenty, které ovlivnily tvorbu mnohých balad z nejslavnější Erbenovy sbírky – Kytice.
Stezka má dvě části, kratší s 10 zastaveními, dlouhou necelých 5 km a delší, na kterou můžete navázat, a která vás zavede přes Červenou Třemešnou až ke kostelíku Petra a Pavla na Byšičkách, okolo rybníků Hluboký a Nadýmák až k vyhlídce na Zvičinu a zpět do Miletína. Tato delší trasa měří okolo 14 km, je vhodná pro náročnější turisty a velmi příznivá pro cyklisty.
Obě stezky začínají u rodného domku K. J. Erbena, ke kterému se dostanete po pár minutách chůze z náměstí. Celá stezka je velmi dobře značena a vede moc hezkou krajinou. Po cestě kromě informačních tabulí uvidíte vyřezávané dřevěné sochy, které korespondují s tématem Erbenovy Kytice. Cesta vás zavede i k bývalým Miletínským lázním s kapličkou Sv. Jana Nepomuckého. K nedaleké studánce se dostanete přes most vlevo od kapličky. Místní věří, že voda v ní je léčivá. Každopádně je velmi chutná a poskytne vám možnost doplnit tekutiny na zbytek cesty 😊
Zaparkovat můžete v centru Miletína a rozhodně se nezapomeňte stavit na náměstí v cukrárně a koupit si zdejší „miletínské modlitbičky“. Jde o regionální produkt a nikde jinde je nemají. Je to opravdová mňamka, pečou je tu denně čerstvé dle originálního receptu. Jestli jste je ještě nikdy nejedli, tak tuhle dobrotu z vláčného perníkového těsta prostě musíte ochutnat.
Pokud si zvolíte delší trasu v rámci NS K. J. Erbena, dovede vás až k Lázním Bělohrad. Odsud pak vede dál okolo Křížové cesty Byšička a přes stejnojmennou přírodní rezervaci, která ochraňuje faunu a flóru rybníků Bahník a Zákopský.
Lázeňský resort Tree of Life je skvělé místo na parádní wellness odpočinek. Užít si tu můžete odpočinkové odpoledne nebo třeba i celý víkend. Kromě klasické spa a bazénu si můžete vybrat i z řady procedur.
Hned u resortu najdete rybník Pardoubek, kde si můžete udělat krátkou procházku. Asi 2 km stezky provází dřevěné sochy pohádkových bytostí. Pohádkové skulptury vytvořili Robert Musil z Hořic, Jan Paďour z Jaroměře a Jaroslav Sucharda z Valdic. Místní strašidla vás provedou po tajemné stezce kolem rybníka, můžete se pohoupat na čertovském jazyku nebo se seznámit s vodníkem Pardoubkem a jeho vodní pannou. Mimo jiné je zde pro veřejnost velmi pěkné workoutové hřiště.
Hořice jsou dalším naprosto skvělým výletním cílem Podkrkonoší. Tohle nenápadné město je hotová perla. Ne nadarmo se mu říká „město kamenné krásy“. Tradiční i moderní pískovcové sochy a skulptury tady můžete obdivovat na mnoha místech.
Pokud jste milovníci sochařského umění, zajděte si na procházku na vrch Gothard, do Smetanových sadů nebo k lomu Sv. Josefa, kde najdete galerii plastik a celou řadu pomníků a památníků. Na vrchu Gothard stojí rozhodně za povšimnutí krásný barokní portál, který je vstupní branou na místní hřbitov.
Za zmínku rozhodně stojí místní synagoga a židovský hřbitov a v neposlední řadě Masarykova věž samostatnosti na vrchu Hořického Chlumu, který slouží jako rozhledna, jež nabídne pohled na panorama Krkonoš (otevřena je pouze v turistické sezóně) a zároveň je pomníkem obětí světových válek.
Kromě sochařství jsou Hořice též známy díky odsud pocházející originální sladkosti, Hořickým trubičkám. O jejich původu a historii se můžete dozvědět vše podstatné zábavnou formou při procházce po naučné trubičkové stezce, která vede Smetanovými sady. Pracovní listy k ní si můžete vyzvednout v informačním centru a když je tam pak donesete zpět vyplněné, dostanete sladkou odměnu 😊
Pokud byste rádi viděli na vlastní oči, jak se taková hořická trubička tzv. stáčí, navštivte v letní sezóně některou z komentovaných prohlídek, které nabízí informační centrum, případně si nenechte ujít Slavnosti hořických trubiček, které se již pravidelně konají první zářijový víkend.
Ve městě můžete navštívit i místní Muzeum Czech Road Racing, které je zaměřené na motockly. Milovníci těchto rychlých strojů se v Hořicích pravidelně schází každý rok na jaře, kdy se zde konají jedny z nejvýznamnějších motorkářských závodů v ČR, „300 zatáček Gustava Havla“. Toto mezinárodní mistrovství ČR na přírodních okruzích se zde jezdí už od roku 1936.
V širším okolí Hořic vám doporučuji navštívit Chlumíčkovu naučnou stezku. Je to krásná procházka lesem, která vás dovede až k pramenu Kalíšek a nedalekým letním lázním a koupališti Dachova, které je velmi vyhledávaným cílem díky svému ojedinělému prvorepublikovému vzhledu.
Okolo repliky starého větrného mlýna v Borovnici nedaleko Staré Paky jsem jela už mnohokrát. Tohle místo má svou moc milou atmosféru. Původně tu stávalo 5 mlýnu, zachoval se však pouze jeden tzv. Haklův mlýn. Po válce byl sudetskými Němci odsunut a zbytky chátrajícího mlýna skončily ve skanzenu v Kouřimi.
Jeho funkční replika byla postavena asi kilometr od původního místa. Najdete ho u silnice nad stanicí Českých drah. K dispozici je zde parkoviště. Mlýn je přístupný veřejnosti a více informací o otevírací době a možnostech jeho návštěvy najdete zde: https://www.borovnice.cz/obec/vetrny-mlyn/
Když už budete na Novopacku, udělejte si zastávku na hradu Pecka. Panorama s hradem mi pokaždé, když tudy jedu, bere dech a nejednou jsem musela zastavit, abych si ten pohled vychutnala nebo i vyfotila. Uvnitř jsem ještě nikdy nebyla, každopádně navštívit interiéry hradu je v hlavní turistické sezóně možné. Nabízí dva prohlídkové okruhy. V průběhu letní sezóny se na hradě koná celá řada kulturních a společenských akcí, které mají jedinečnou atmosféru.
Poslední tři místa jsem osobně ještě nenavštívila, ale zaujala mě a mám je letos určitě v plánu. Jde o bylinkovou zahradu v Žírci, Sýkornické vodopády u Nové Paky a Hřídelnickou hůru v Podkrkonoší.
Tak co říkáte, líbil by se vám výlet do Podkrkonoší? Doufám, že pro vás byl článek inspirativní a těším se, že se spolu třeba někdy na cestách setkáme.