Sever Evropy je pro mě zatím celkem jedna velká neznámá. Láká mě čím dál tím víc vyrazit za severskou přírodou a jejich životním stylem alá proslulé „hygge“. A tak když mi cvrnkly do nosu levné letenky do dánské metropole, řekla jsem si, že to bude fajn ochutnávka a zpříjemnění začátku září. Vyrazila jsem s mou nejmilejší kamarádkou a parťačkou na cesty a Kodaň tedy rozhodně nezklamala! Uvolněná atmosféra, barevné domky, vodní kanály, směsice moderní architektury, historický šarm i pohádková místa alá Christian Anderson vám rozhodně vykouzlí úsměv na tváři.
Kodaň je moderní metropole se skvělou infrastrukturou, výbornou gastronomií a patří mezi města, která se velmi zasazují o ekologickou udržitelnost. To vše se prolíná do místního života a služeb. To jejich pověstné „hygge“ (čti „hjuge“) není jen pojem, to je opravdový životní styl, který je primárně spojen právě s Dánskem. A co že to vlastně je? Jednoduše řečeno, hygge je způsob šťastného života a vnitřní spokojenosti, touha žít beze stresu. Dánové se řadí mezi nejšťastnější národy na světě a jejich životní styl by mohl být pro mnohé velkou inspirací. Podle dánského slovníku znamená „hygge“ – útulnost, teplé milé prostředí, kde se nespěchá, odpočívá a kam má stres vstup zakázán 🙂
No upřímně, kdo by tohle nechtěl, že? A pokud se chcete inspirovat, jak si takový hygge pustit do života, udělejte si výlet do dánské metropole, protože tento jejich životní styl tady pocítíte na každém rohu.
Kodaň má krásné kompaktní centrum. Cítila jsem se zde velmi dobře, bezpečně a pohodově. Město je čisté a nabízí nespočet možností a aktivit pro každého. Výhodou je, že většina těch zajímavých cílů je v dochozí vzdálenosti a blízko sebe, tedy centrum můžete jednoduše prozkoumat pěšky.
Pokud si chcete užít opravdu tu typickou dánskou atmosféru a přiblížit se ještě o kousek víc místním, půjčte si na prozkoumání města kolo. Cyklisté jsou nejen vítáni, jak se říká u nás, cyklisté tady mají prim! Na kole tu jezdí každý a všude. Město je protkáno širokou sítí cyklostezek, cyklisté mají na mnoha místech přednost, mají vymezené jízdní pruhy, stojany jsou na každém rohu a kolo si můžete půjčit kdekoliv v centru. Město má samozřejmě též širokou síť veřejné dopravy od metra, přes autobusy až po lodě. Více o dopravě ve městě se můžete dočíst v mém mini průvodci s praktickými tipy.
První dojem z míst, které navštěvujeme, může být klamavý……někdy je potřeba se ponořit trochu víc do hloubky a navnímat místní rytmus života, abychom lépe pochopili. To se ovšem Kodaně netýká, tady se můj první dojem absolutně potvrdil. Celý víkend jsem měla pocit pohody a přátelské atmosféry. Místní lidé byli velmi ochotní, přátelští a bezprostřední.
Překvapující pro mne byl klid, který v Kodani panuje….hlavní města jsou většinou hlučná, přelidněná, často plná smogu a určitého chaosu, v Kodani to ale bylo jiné.
V okrajových částech města jsem si připadala jak někde na venkovském předměstí a v samém centru jsem nezaznamenala jediné místo, kde bych měla pocit, že je tam absolutně přelidněno. Možná jsme měly jen štěstí a zrovna zde nebyl nával nebo to bylo ročním obdobím a termínem, ale to jejich pověstné hygge bylo až hmatatelné všude, kamkoliv jsme vlezly 🙂
Kodaň patří mezi místa, která jsou ideálním cílem pro víkendový trip. Z Prahy jsme odletěly v sobotu ráno a vrátily se v pondělí odpoledne. Stihly jsme v naprosté pohodě všechny cíle, které jsme si naplánovaly včetně pikniku na pláži, ochutnávky dobrého jídla, kávy i piva. Pokud byste měli více času, pro prodloužený víkend se v okolí Kodaně nabízí další možnosti výletů příměstskými vlaky.
Vyrazit objevit dánský venkov nebo si projít příměstské části a prozkoumat neturistická místa se jeví jako velmi fajn nápad, který mám v plánu si vyzkoušet při některé další návštěvě Dánska.
Pojďme se ale teď mrknout na to, co vše stojí v Kodani za vidění. Začneme ale trochu netradičním místem.
Pokud přiletíte nebo přijedete do Kodaně již dopoledne, je ideální využít čas a hned z letiště se stavit prozkoumat trochu odlehlejší a alternativnější část města. Kodaň patří mezi svobodomyslné destinace a mimo jiné zde najdete i tzv. Svobodné město Christiánie.
Upřímně tohle místo se nebude líbit každému. Já mám ráda kontrasty, alternativní místa a také streetart umění. To vše Christiánie nabízí, tak naše první kroky vedly právě sem.
Christiánie leží ve čtvrti Christianshavn a vzniklo v 70. letech, kdy se hippies komunita nastěhovala do opuštěných kasáren. Jde o poloautonomní anarchistickou komunu, kontroverzní místo se specifickými pravidly života, kde najdete nejrůznější obchůdky, kavárny, trhy a pořádá se tu i celá řada festivalů a koncertů.
V komuně žije asi 850 obyvatel, a tak trochu se tu ohýbají zákony, především, co se pěstování a konzumace měkkých drog týče. Konzumace marihuany je tolerována v rámci tzv. „Pusher Street“, tvrdé drogy jsou zakázány, stejně tak násilí a krádeže jsou zde přísně trestány. Na většině území Christiánie je zákaz focení. Pro turisty jsou vymezeny některé fotopointy.
Upřímně z tohoto místa mám dost rozporuplné pocity. Je to barevné, je to nápadité, je to bláznivé, ale nic co by mě extra uchvátilo.
Nechci a nebudu soudit, na to jsem tu strávila jen chvilku a nemám dost vjemů a informací zvnitřku. A protože cestování je pro mne o poznávání nových míst, o otevřené mysli a respektu k odlišnosti, tohle místo do mého itineráře patřilo jako atypická součást Kodaně.
Nechci vám tedy říkat, zda místo stojí nebo nestojí za návštěvu, udělejte si svůj názor sami.
Tip pro vás: pokud projdete od Christiania Art Gallery podél vody až na konec do přístavu, stavte se na tu na skvělý a velmi cenově přijatelný street food. Místo, které hledáte najdete na mapě pod názvem Reffen-Copenhagen Street Food. Kromě dánských typických chuťovek si zde vyberete i z jiných mezinárodních kuchyní. Je potřeba však ověřit předem otevírací dobu, která se může v různých ročních obdobích lišit. A doporučuji si na cestu sem půjčit kolo, pěšky je to celkem daleko a zbytečně „zabijete“ cestou čas, který byste mohli využít lépe.
Na východním okraji Kodaně si nenechte ujít prohlídku čtvrti, které se přezdívá „kodaňské Benátky“. Jde o autentickou čtvrť podél kanálů lemovaných malebnými zachovalými budovami. Projděte se okolo barevných lodí a jachet až k nábřeží a vychutnejte si kávu či snack v některé z místních kaváren či bister. Nebo si jen tak sedněte k vodě a relaxujte.
Procházkou po Christianshavn se dostanete až k budově opery, která je jedním z architektonických skvostů města.
Cestou z Christiánie směrem do centra se určitě nezapomeňte stavit v tomto nádherném barokním kostele se zvonkohrou. Z jeho věže se vám naskytne krásná vyhlídka na celé město.
Kostel je nejvíce známý pro vnější spirálovité schodiště. Vystoupáním získáte pohled z výšky téměř 90 m. První část výstupu je vnitřní, cestou si prohlédnete i hodinový stroj, zvony, trámové vzpěry a výzdobu v podobě barokních soch. Místy je to dost strmé a úzké. Horní venkovní část se s výškou ještě více zužuje a je zde omezený pohyb. I proto je regulována kapacita vstupu. Ideální je zakoupit si vstupenku na konkrétní čas online předem. Protože jinak budete s největší pravděpodobností čekat na další volný časový slot.
Do přiléhajícího kostela je vstup zdarma, na věž je zpoplatněn částkou 69 DKK.
Nyhavn je srdce Kodaně. Tento pohádkově krásný přístav navštíví asi úplně každý, kdo do dánské metropole zavítá. Jestli tedy někde najdete hodně turistů a lidí, je to právě zde. Ale i přes tento fakt, si ho prostě nemůžete nechat ujít.
Tohle ikonické místo, které najdete na každé pohlednici, prostě za návštěvu stojí. Kromě toho, že jde o skvělý fotopoint, to zde opravdu žije. Pokud máte rádi rušnější atmosféru, vydejte se sem navečer, západ slunce nad kanálem s odleskem na barevných fasádách domků je úchvatný. Ráno si tu naopak vychutnáte poklidnější atmosféru a oceníte skvělý výhled na přístav při ranní kávě.
Malebné pestrobarevné domky Nyhavnu jsou kopiemi historických budov dle dobových plánů. Najdete zde desítky restaurací, barů i kaváren. Ceny jsou ovšem odpovídající a ještě vyšší než kdekoliv jinde v Kodani. Okouknout můžete i dům, vlastně domy, slavného dánského pohádkáře, Christiana Andersona. Na adrese Nyhavn 67 několik dlouhých let žil. Později ještě pobýval v domě s číslem popisným Nyhavn 18, kde je nyní malý obchůdek se suvenýry věnovanými právě Andersonovi.
Kromě těch dvou domů stojí za zmínku též Muzeum lodí, které najdete v jižní části kanálu. 5 historických lodí z 19. a 20. století spravuje Dánské národní muzeum. Vstup je zdarma a promenáda je přístupná 24 hodin denně.
Christiansborg je domovem dánského parlamentu, Nejvyššího soudu a kanceláře premiéra. Nenapadá mě jiné místo, kde by tři nejdůležitější státní instituce byly pod jednou střechou. Ačkoliv je Christiansborg sídlem parlamentu, funguje dál z části jako muzeum a některé interiéry jsou zpřístupněny veřejnosti každý den, včetně bývalých královských komnat.
My jsme interiéry paláce nenavštívily, pokud by vás však návštěva lákala, můžete si vybrat z několika okruhů. Ceny vstupenek se pohybují od 60 DKK do 120 DKK. Detailní informace najdete na oficiálních stránkách.
Při vašich toulkách městem rozhodně neminete největší nákupní třídu Strøget, která je se svou délkou 1,1 km jednou z nejdelších nákupních ulic v Evropě. Nachází se v samém centru města, spojuje přístav Nyhavn s budovou městské radnice Københavns Rådhus, která leží na hlavním náměstí v centru Kodaně s názvem Rådhuspladsen.
Celá ulice je pěší zónou, což přispívá ke zdejší velmi živé, ale příjemné a pohodové atmosféře. Najdete zde celou řadu světoznámých značek jako je Dior, Prada aj.
Tivoli je zábavní park v centru města, který byl vystavěn již v roce 1843 a je druhým nejstarším parkem svého druhu v Evropě (prvenství drží jiný dánský zábavní park s názvem Dyrehavsbakeen, který leží jen 15 km od Kodaně). Najdete tu celou řadu atrakcí jako jsou horské dráhy či kolotoče pro děti i dospělé. Je to ale mimo jiné též moc příjemné odpočinkové místo se zelení, rybníčkem, restauracemi a kavárnami. Probíhá tu i celá řada doprovodných kulturních vystoupení. Park je nádherný především po setmění, kdy se celý rozsvítí tisíci světly.
Nicméně počítejte s tím, že návštěva Tivoli vám poměrně navýší váš rozpočet. Samotný vstup do parku je zpoplatněn částkou 160 DKK/dospělý, 80 DKK/ dítě. Na každou atrakci si pak musíte koupit vstup ještě zvlášť.
Využít můžete též tzv. Ride Pass, na který pak jezdíte na atrakcích již neomezeně. Cena tohoto pasu je od 189 DKK. Veškeré informace o otevírací době, vstupném a programu najdete na stránkách parku a vstupenky doporučuji koupit na oficiálním webu předem, ušetříte si čas.
Jestliže jste vynechali vyhlídku na věži kostela našeho Spasitele, určitě navštivte vyhlídku na věži Rundetaarn. Věž najdete nedaleko hlavního náměstí Rådhuspladsen. Kulatá věž ze 17. století měla původně sloužit jako astronomická observatoř. Je součástí Trinitatis Complex, který sdružuje velký Kostel Nejsvětější trojice, univerzitní kapli i akademickou knihovnu.
Výškou přesahuje 37 metrů, vyhlídková observatoř se nachází ve výšce 34,8 metrů nad ulicí a poskytuje 360° výhled na celé město. Velmi zajímavá je vnitřní část věže. Nejsou tam žádné schody kromě nejvyšších partií. Celou cestu vede nahoru přes 2,5 metrů široký kruhový jezdecký koridor. Původní záměr totiž byl, že se nahoru dalo dostat na koni. Vstup na věž je zpoplatněn a stojí 40 DKK. Pohled na věž z venku je též moc pěkný a v okolí najdete i řadu příjemných podniků, kaváren a restaurací.
Dánský královský komplex, který se skládá ze 4 paláců v rokoko stylu a náměstí Amalienborg Slotsplads s jezdeckou sochou krále Frederika V. a dodnes slouží jako hlavní sídlo dánské královské rodiny. Malá část paláce je přístupná veřejnosti jako muzeum.
Pokud je královská rodina přítomna doma, můžete zde každý den sledovat v pravé poledne výměnu stráží. Z náměstí Amalienborg se vydejte též na prohlídku jedné z nejvýraznějších památek Kodaně, tzv. Mramorový kostel neboli Frederiks Kirke. Jeho dominantní kopuli rozhodně nepřehlédnete. Z druhé strany náměstí od fontány je též pěkný pohled přes kanál na budou Opery.
Od královského paláce se vydejte příjemnou procházkou po pobřežní promenádě až k soše ikonické Malé mořské víly, která je hlavním symbolem města. Jedna z nejznámějších pohádkových postav Hanse Christiana Andersena je zvěčněna v podobě bronzové sochy. Socha je posazena na kámen na břehu v severovýchodní části Kodaně a je samozřejmě obléhána turisty, protože kdo nemá fotku s Malou mořskou vílou, jakoby v Kodani nebyl 🙂
Kupodivu tady ty davy nebyly ale zase tak velké, jak jsme čekaly. Socha je docela malá, měří pouhých 1,25 m a zajímavostí je fakt, že modelka se při sochání odmítla svléknout, tak podle ní je vymodelována pouze hlava. Pro zbytek sochy seděla modelem autorovi, sochaři Edvardu Eriksonovi, jeho vlastní žena.
Cestou k Malé mořské víle udělejte krátkou zastávku u opravdu nádherné fontány Gefion. Znázorňuje norskou bohyni panen a zemědělství Gefionu, která kočíruje tlupu zvířat. Přiléhá k ní moc hezký kostelík sv. Albana a celé okolí je velmi přívětivé a vybízí ke krátkému odpočinku. Ke kašně se vztahuje legenda, že mince vhozená dovnitř vám splní vaše jakékoliv přání, podobně jako je tomu u fontány Di Trevi v Římě.
Pro cestu od Malé mořské víly zpět do centra zvolte variantu procházky přes pevnost Kastellet, která se nachází v těsné blízkosti. Území pevnosti má podobu pěticípé hvězdy a dříve se jednalo o vojenskou pevnost s kasárnami. Dnes si zde můžete udělat piknik či procházku v příjemné zeleni. Součástí komplexu je i parádní větrný mlýn. Impozantně působí i původní červené domy, které sloužily jako kasárny v období mezi 17. a 19. stoletím.
Z Kastelletu dále zamiřte k městské čtvrti Nyboder. Historická čtvrť starých námořnických domků vás okouzlí svou vizáží. Vznikly v době, kdy se rozvíjelo dánské námořnictvo. Dodnes slouží jako obytné domy členů námořnictva a letectva. Dříve byly červeno-bílé, později byly přebarveny na specifický odstín žluté, které se říká “nyboderská žlutá“.
Procházku zakončíte v příjemném prostředí parku Kongens Have, kam chodí místní odpočívat a piknikovat. V parku se nachází také romantický renesanční zámek Rosenborg, který sloužil jako letní sídlo královské rodiny. Obdivovat můžete růžovou zahradu, vzrostlé aleje a v neposlední řadě též krásnou botanickou zahradu s palmovým skleníkem.
Na tomhle tripu jsem si odškrtla ještě jeden bod z mého „bucket listu“, udělat si piknik na pláži v Dánsku=splněno 🙂 A bylo to naprosto boží. Nutno podotknout, že jsme měly na začátku září super počasí, kdy celý víkend panovaly letní teploty okolo 25 stupňů a až v den odletu se lehce ochladilo a začalo pršet.
Celkem mě překvapilo, že se domácí koupali přímo uprostřed města. Nedaleko národní knihovny je přímo na náplavce vybudována městská pláž s odpočívadly a žebříky vedoucími do moře. Vodu brázdily nejen lodě vozící turisty, ale také spousta lidí na paddlebordech nebo člunech. Všichni se tady navzájem respektují, přirozeně dodržují pravidla, a tak všechno s lehkostí funguje. Není tak žádnou výjimkou, že si manželé odskočí ze svého bytu v centru města vykoupat a jdou rovnou v plavkách a županu…tak na co by si lámali hlavu s nějakým převlékáním, že? No dovedete si něco takového představit v Praze? Já tedy upřímně moc ne 🙂
Celou sobotu a neděli dopoledne jsme věnovaly objevování města a byly jsme už pořádně ušmajdané. Další program tak měl jediný cíl, odpočinek. A když už nám vyšlo tak super počasí, rozhodly jsme se, že místo oběda zajdeme do supermarketu, nakoupíme věci na piknik a vyrazíme metrem na pláž Amager Strand.
Je to místo velmi oblíbené a v neděli tady byl docela nával. Nicméně jsme si tu užily i tak bezva odpoledne. Cesta od stanice metra na pláž trvá ještě asi 20 minut pěšky. Pokud nechcete využít metro, i zde se nabízí alternativa přijet z centra na kole. Cesta vám bude trvat okolo půl hodiny. Kodaň je rovina a jízda na kole je zde velmi příjemná. Navíc předměstí v okrajové části města, která přiléhá k pláži, je velmi hezké a máte zde možnost zase o něco více nahlédnout do života místních lidí.
Baltské moře je samozřejmě chladné, a to i v létě. Fouká tu také dost často silný vítr, takže koupání zde není pro každého. V době naší návštěvy mi voda nějak extra ledová nepřišla, ale s teplotou moře z jihu se to samozřejmě srovnat nedá. Většina lidí spíše piknikovala, a když už se někdo vydal do vody, bylo to v neoprenu a s kitem.
Našly jsme si fajn místečko mezi přírodními travnatými dunami a užívaly pohodu ve znamení „hygge“:-)
Plážový areál má skvělé zázemí v podobě pěších i cyklostezek, laviček, odpadkových košů, bezplatných toalet a najdete zde i několik barů. V severní části narazíte na dřevěná mola a ohraničené bazény s přírodní mořskou vodou. Jsou zde i převlékárny a sociální zázemí.
Poslední den před odletem nám začalo pršet. Dopřály jsme si delší ráno a snídani v hotelu, uložily naše batohu do úschovny zavazadel a vyrazily do Národního muzea Dánska poznat kousek dánské historie.
Muzeum sídlí v bývalém královském paláci a nabízí pohled do bližší i vzdálenější dánské historie.
Seznámíte se s historií země od doby ledové, přes období Vikingů i renesance až do současnosti. Poznáte, kde všude mělo Dánsko své kolonie a nahlédnete i do historie Grónska a Faerských ostrovů. Součástí jsou archeologické artefakty, etnografické předměty i umělecká díla vypovídající o dánské kultuře a historii.
Součástí expozice byla i impressive výstava z dob Vikingů, kdy se vám do sluchátek postupně v každé jedné místnosti přehrály příběhy, legendy a pověsti z dob pohanských bohů a Odina, abyste mohli lépe proniknout a pochopit tuto součást historie Dánska. Bylo to velmi působivé!
Pokud jste milovníci umění, doporučuji případně navštívit ještě Muzeum umění Glyptotek, které najdete kousek od zábavního parku Tivoli. Součástí muzea je více jak 10 000 děl od antiky až po moderní umění a uprostřed muzea můžete obdivovat též zimní zahradu se skleněnou konstrukcí a exotickými rostlinami.
Součástí jak Muzea umění, tak Národního dánského muzea je kavárna.
Lokální jídlo a ochutnávka místních specialit je součástí každého mého výletu. A téměř v každém městě zajdu do tržnice. Miluju, jak to tam voní všemi těmi dobrotami a pozoruji ráda, jak místní nakupují. Ani v Kodani jsme tržnici TorvehallerneKBH nevynechaly. Kromě klasických stánků s ovocem, zeleninou, ořechy, masem atd. tu najdete celou řadu stánků s jídlem, vínem, pivem i kávou.
Typickou vyhlášenou dánskou dobrotou je tradiční obložený chlebík smørrebrød, většinou jde o plátek žitného chleba s máslem a na něm je navrstveno možné i nemožné. Některé kombinace by mne tedy opravdu nenapadly 🙂 Chlebík nevypadá nijak velký, ale překvapivě dva kousky mě zasytily jako velký oběd. Velmi typickou a oblíbenou oblohou chleba jsou krevety upravené na různé způsoby. Dál se používají různé remulády, saláty, ryby, roastbeef, pečené vepřové či kuřecí maso. Jsou i vegan varianty a kombinace.
Chleby se zdobí ovocem, květinami a jsou velmi líbivé na pohled. Cena jednoho takového obleženého chlebíku začíná na 75 DKK, takže žádná láca dámy a pánové, ale neochutnat by byla rozhodně škoda!
Po jídle to chce svlažit hrdlo. A když už jste v Kodani, nabízí se ochutnat zdejší pivo Carslberg. Tento místní pivovar je zastoupen všude, pivo je celkem chutné. Ve městě je nespočet pivních barů a nejprodávanější dánské pivo má v Kodani v původním pivovaru i své muzeum.
Ve městě jinak najdete celou řadu výborných restaurací od těch prostějších a cenově přijatelných až po vymazlené luxusní podniky s michelinskou hvězdou. Konkrétní tipy, kde se najíst najdete také v mém praktickém mini průvodci po Kodani.
Pokud se zdržíte v Kodani o pár dní déle, nabízí se vám možnost vyrazit na otočku i do Švédska, které je asi jen 40 km vzdálené a je s Dánskem spojeno pomocí Øresundského mostu. Most je unikátní stavba, je dvoupatrový, kdy v horním patře jezdí auta a v dolním vlaky a jízda po něm přes moře bude jistě velkým zážitkem. Pokud nemáte auto, z Kodaně jezdí do Malmö také Flixbus nebo můžete využít vlak. Vlaky Øresundståg jezdí na trase několikrát do hodiny. Jak ušetřit na jízdence a další tipy, kam vyrazit v okolí Kodaně na kratší i delší výlet mrkněte sem.
Co si budeme povídat, Kodaň je prostě drahá. Je fajn k vašemu výletu hned od začátku přistupovat tak, že to nebude ten úplně nejvíc lowcost trip, který jste si letos dopřáli. Se správným přístupem a plánováním ale určitě ušetřit pár kaček můžete.
Dánsko má pouze 5% bezhotovostních plateb, tedy, v prvé řadě, není nutné si brát hotovost či měnit na místě eura za dánské koruny nebo vybírat z bankomatu.
Zjistěte si předem podmínky vaší banky pro platbu kartou v cizí měně nebo použijte některou z virtuálních karet jako např. Revolut. Eliminujte zbytečnou ztrátu na poplatcích a při konverzi a případný výběr z bankomatu máte zdarma.
Při platbě kartou vždy plaťte v místní měně. Některé terminály jsou nastaveny tak, že se vás zeptají, zda chcete platit v místní měně nebo měně vaší mateřské banky. Vždy volte místní měnu, protože převodní kurzy jsou v tomto případě velmi nevýhodné .
Měnou v Dánsku je dánská koruna=DKK, ceny, které uvidíte v obchodech je potřeba si vynásobit cca 3,5x (dle aktuálního směnného kurzu). Nejvíce zaplatíte za služby, alkohol, pohonné hmoty, jídlo v restauracích a ubytování.
Naopak např. letenky z Prahy (se společností Ryanair) budou při dobrém výběru termínu nebo v akci tou nižší položkou v rozpočtu, možná i tou nejnižší.
Pokud máte velmi omezený rozpočet, na váš trip se dopředu dobře připravte:
Věřím, že pro vás článek byl inspirací a teď už nezbývá nic jiného, než ulovit nějakou prima akční letenku a vyrazit za poklidnou atmosférou severu!
A nezapomeňte, že cestujeme proto, abychom poznávali nejen nová místa, kultury a zvyky, ale především proto, abychom poznávali víc a víc sami sebe! Nehoňte se, užívejte si každý přítomný okamžik a pamatujte, že cílem není stihnout a vidět vše, ale užít si váš čas, načerpat energii a alespoň trochu splynout s místní atmosférou. Cestujte v pohodě, s úsměvem a šetřete tam, kde to má smysl.
Pokud vás moje články baví a chtěli byste dostávat pravidelnou dávku inspirace, sledujte mne též na sociálních sítích na Facebooku i Instagramu.
Pro inspiraci můžete nahlédnout i na mou další nabídku průvodců a cestopisů.