Před každým mým výletem či cestou načtu spoustu blogů a informací a připravím si předběžný itinerář cesty. Plus minus vím, co bych chtěla vidět a kam zajít. Svého plánu se většinou nedržím nijak striktně, přizpůsobuji ho náladě, počasí, nečekaným situacím a aktuálním možnostem. Stejné to bylo i tentokrát. Po nákupu letenek jsem zabrouzdala po netu a během chvíle bylo jasné, že Bruggy budeme mít v itineráři jako „must see“ 🙂 Hned na druhém místě skončily Antverpy proslavené nejen diamanty.
Po příletu do Bruselu jsme mrkly na předpověď počasí, která nebyla nikterak slavná. Co bychom ale chtěly v polovině října, že? Každopádně, jeden z následujících dní se přece jen jevil jako méně deštivý a tak jsme se rozhodly vyrazit nejprve do Antverp a na závěr výletu do kouzelných Brugg.
Jak už jsem psala v mém minulém článku o Bruselu, k cestování po Belgii jsme využili místní železniční spoje od Belgian Train. Na jejich internetových stránkách jsme si předem online zakoupili zpáteční jízdenky. Výhodou takového nákupu bylo, že jsme si místo řešení nákupu jízdenky ráno na nádraží mohly v klidu vychutnat ranní kávu 🙂 Jízdenky byly pro obě města platné po celý den, tedy nebyly vázány na konkrétní spoj, což nám velmi vyhovovalo.
Itinerář a plán, co vidět byl celkem nabitý. Měla jsem to štěstí, že jsem „potkala“ v jedné cestovatelské skupině na facebooku moc milou dámu, která v Belgii žije a která mi věnovala obrovské množství času a informací jak o Bruselu samotném, tak o Antverpách, které jak sama říkala, jsou její srdeční záležitostí. Ušetřila mi tím opravdu hodně času a já mohla jen vytipovat, co se nám líbí a co už třeba necháme na příště.
Z Bruselu vás do Antverp vlak doveze za necelou hodinu. Centrum města je poměrně malé, velmi lehce se k němu dostanete a zvládnete ho v pohodě prochodit pěšky. Případně si můžete půjčit kolo a projet si ho křížem krážem. To nám tedy v deštivém počasí, které nás po celou dobu návštěvy tohoto přístavního města provázelo, nehrozilo.
Ale vůbec nám to nevadilo. Antverpy nás pohltily hned po příjezdu. První, co uvidíte, když se sem z Bruselu dostanete, je naprosto úchvatná budova nádraží.
Antwerpen Centraal je údajně jedno z nejkrásnějších nádraží v Evropě, možná i na světě a musím přiznat, že je to fakt pecka! Kromě toho, že je opravdu velké a netradičně tu vlaky jezdí ve třech patrech, je hlavní budova, ve které se nádraží nachází, opravdovým historickým i architektonickým klenotem.
Nádraží má 22 nástupišť, včetně těch pro rychlovlaky. Od nástupišť se dostanete do hlavní haly eskalátory. Celému prostoru dominuje železný klenutý strop se skleněnou výplní. Nádraží bylo postaveno v letech 1895 – 1905 za vlády krále Leopolda II. jako symbol prosperity Belgie. Areál má dva vchody a je víc jak 400 m dlouhý.
Interiér je zdobený krásnými ornamenty, sochami lvů a velkým schodištěm. Průčelí zdobí obrovské zlaté hodiny a na výzdobu haly bylo použito více jak 20 druhů mramoru. Tohle nádraží si fakt zapamatujete! Měla jsem trochu obavu, jak se při cestě zpět zorientujeme v tak velkém množství nástupišť, ale značení je zde perfektní a v pohodě jsme vše našly na první dobrou.
Hned vedle nádraží se můžete projít v židovské čtvrti. V Antverpách žije okolo 7 tisíc velmi ortodoxních chasidských Židů, kteří ctí veškeré tradice, včetně šabatu, mluví jidiš, nakupují pouze v košér potravinách, obchodují na diamantové burze, vlastní své obchůdky a kavárny a své děti vzdělávají ve speciálních školách, kde se mimo jiné učí hebrejsky.
Místní židovská komunita je velmi pestrá a často můžete potkat muže s hustým plnovousem, typickým kloboukem či jarmulkou prohánějícím se ulicemi města.
Kousek od židovské čtvrti se nachází též diamantová burza a je zde největší koncentrace obchodů s těmito blýskavými drahými kovy. V Antverpách najdete neuvěřitelných 1500 obchodů s diamanty a místní diamantovou čtvrtí projde až 70% nejdražších kamenů na světě! Chcete-li si odvézt pěkný suvenýr, tak právě zde, kousek od nádraží, máte největší výběr 🙂 My ostatní, co patříme do skupiny „kochačů“, můžeme místo nákupu alespoň obdivovat tu nádheru.
Diamantovou čtvrtí jsme od nádraží přešly až do nákupní čtvrti Meir. Jde o široký bulvár, který lemuje řada obchodních řetězců nejrůznějších módních značek. V majestátních budovách na této dlouhé nákupní promenádě najdete značky jako Zara, Mango, Benetton a jiné. Koná se tu celá řada módních přehlídek, workshopů a sídlí zde i katedra návrhářství akademie krásných umění či Flanderský návrhářský úřad.
Doporučuji se v ulici Meir zastavit a alespoň nahlédnout na interiér a vnitřní blok budovy Palei od de Meir. Vyrábí se zde mimo jiné také pralinky. Pokud vás chytne nákupní horečka, stavte se v obchodním domě INNO, jehož budova trochu připomíná náš Obecní dům v Praze.
My jsme přímo z Meir zamířily k jednomu z našich hlavních cílů v Antverpách – k Rubensově domu. Peter Paulus Rubens byl jedním z nejznámějších vlámských malířů a jeho dům, v kterém kdysi žil a tvořil téměř 30 let, slouží dnes jako muzeum.
Z venku celkem nenápadná budova působící „malým dojmem“. Čekaly jsme pár místností s galerií a informacemi o Rubensově životě. No ty bláho, to bylo překvapení! Dům i muzeum je obří, členité, skvěle vybavené včetně veškerých dobových předmětů a v neposlední řadě má nádherný vnitroblok se zahradou a několik výstavních síní s Rubensovými obrazy.
Interiéry domu jsou opravdu skvostné, velmi zachovalé a audio průvodce v několika jazycích velmi detailně zpracovaný. Dají se tam strávit 2 hodiny, možná i více, záleží, jak intezivně a detailně se chcete ponořit do minulosti, Rubensova života a především jeho tvorby.
My jsme se v muzeu schovaly před poměrně silným deštěm a musím říct, že se mi tam opravdu líbilo, samozřejmě i proto, že mám k výtvarnému umění blízko. Pokud nejste fanda obrazů, tak to pro vás asi nebude to pravé ořechové a zvažte, zda vám vstupné ve výši 12 euro stojí za návštěvu.
Rubensův dům je otevřen denně od 10 do 17 hodin. Dovnitř vás nepustí s batohem, v protější budově, kde si koupíte vstupenku, můžete odložit tašky či batoh do zamykatelných skříněk.
Od Rubens Huis jsme zamířily na náměstí Groenplaats, kde se nachází věž katedrály Onze Lieve Vrouwe z přelomu 15. a 16. století. Jde o nejvyšší gotickou věž v Beneluxu, která měří 123 m. V katedrále je možné shlédnout některé z Rubensových originálů včetně slavného obrazu Snímání z kříže. Vstupné sem je také 12 euro. Obecně jsme zjistily, že to je taková unifikovaná částka, kterou chtěli ve většině zpoplatněných památek a míst.
Před katedrálou Milostivé panny Marie, která je též zapsána mezi památky UNESCO, můžete zahlédnout na zemi sochu malého chlapce s jezevčíkem, sochu Nella a Patrasche. Tato socha malého chlapce objímajícího svého psa je jedním ze symbolů Anverp. Dočetla jsem se, že jde o hrdiny knížky Flanderský pes, kdy se podle příběhu sirotek Nello spřátelí s opuštěným psem Patraschem a společně každý den navštěvují katedrálu, kde obdivují Rubensovy obrazy.
Oba mají těžký život, který je společně provede řadou neúspěchů a utrpení a společně i umírají v objetí. Socha chlapce a jeho psa poukazuje na poselství hrdosti a věrného, bezpodmínečného přátelství :-) Smutné, ale moc hezké.
Obecně jsou Antverpy místem, které provází řada pověstí a legend. Ve městě narazíte často na symbol ruky, který má co do činění s názvem města. Dle legendy vládl na břehu řeky Šeldy obr Druon Antigon, který vybíral od všech připlouvajících vysoké poplatky. A když neměli na zaplacení, tak jim utrhl ruce a hodil je do řeky.
Na obra vyzrál až římský voják, který si to nenechal líbit a obrovi usekl ruku mečem a též ji hodil do řeky. Z holandského „hand – werpen“ – trhat ruce, tak vznikl název města. Symbol utržené ruky najdete ve městě na každém kroku.
Mimo jiné též na hlavním náměstí Grote Markt, v jehož centru můžete obdivovat tzv. Brabovu kašnu se sochou odvážného hrdiny, který drží v ruce useknutou obrovu ruku házejíc jí do řeky.
Grote Markt je dominantou Antverp. Mimo působivé radnice je celé náměstí obklopeno krásnými flanderskými žoldáckými domy a v přilehlých uličkách najdete celou řadu milých hospůdek, kavárniček, vafláren i obchůdků.
Kousek odsud stojí též hrad Het Steen na pravém břehu řeky Šeldy. Je to jedna z nejstarších staveb v Antverpách. Pochází již z 9. století, byl pevností a později též věznicí. V současné době nemá hrad žádnou vnitřní expozici, slouží jako informační centrum a námořní muzeum.
Pokud byste stáli o nějakou pěknou vyhlídku na město, tak nedaleko od hradu Steen můžete v přístavu navštívit MAS Muzeum – údajně perla moderní architektury Antverp …no nevím, za mne to tedy žádná perla není, ale prý je odsud krásný 360 stupňový výhled na město a zdarma. Stačí vyjet eskalátory na horní terasu. Nicméně kvalitu vyhlídky nepotvrdím, jelikož v našem případě sychravého a šedivého deštivého dne jsme to vyhodnotily jako pro nás nezajímavý cíl.
A až budete stát na nábřeží, kousek od hradu je velké ruské kolo a od něj pěkný výhled na řeku a druhý břeh města. Stály jsme tam v tom nevlídném deštivém počasí a najednou si uvědomily, že přes řeku nevede vůbec žádný most. Ani jeden! Tak jak se dostanou lidi na druhou stranu?
Jednou možností je lodní doprava, která tu funguje, jedno z přístavišť je například hned u hradu Steen, ale to není jediný způsob.
Tím druhým, z mého pohledu velmi ojedinělým, způsobem, jak překonat řeku Šeldu, je možnost použít podzemní tunel pro pěší a cyklisty. Na druhé straně města není dle informací, co jsem našla na webu, nic moc zajímavého, takže jsme rozhodně celou cestu neabsolvovaly, ale nakoukly jsme alespoň na začátek tunelu, do kterého se dostanete ještě původními dřevěnými eskalátory z roku 1933. Nic podobného jsme ještě v žádném jiném městě neviděla 🙂
Na závěr jeden tip pro vás. Až se budete toulat samým jádrem Antverp, určitě nevynechejte jednu z nejhezčích částí a uliček, kterou jsme zde viděly. Jmenuje se Vlaeykensgang. Je to kratičká úzká ulička mezi domy, kde se budete cítit jako by vás vrátili o pár století zpět. Má úžasnou atmosféru a v hezkém počasí si opravdu umím představit, že se tu posadím s kávou a nechám čas jen tak plynout. Dostanete se k ní z ulice Hoogstraat nebo Oude Koornmaarkt Pelgrimstraat.
My jsme toho již víc nestihly, ale za návštěvu údajně stojí zoologická zahrada, která se nachází nedaleko nádraží. Pochází z 19. století a je nejstarší v Belgii.
Milovníci knih a starých rukopisů můžou ještě zavítat na návštěvu do nakladatelství Plantin – Moretus, které je zapsáno na seznam UNESCO a kde najdete nejstarší tiskařský lis.
A kam dál….no přece do jednoho z nejkrásnějších míst v Belgii, do kouzelných Benátek severu, do malebného městečka Bruggy. Co jsem viděly a jak jsme si návštěvu Brugg užily se dočtete v dalším mém článku Kouzelné Bruggy – belgický trip část III. ………………
Nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno líp. Pokud se vám moje články líbí, můžete mě sledovat i na sociálních sítích pro víc inspirace nebo se přidejte do mé FB skupiny Cestuj s úsměvem, šikovně a s úsporou, kde získáš nejen inspiraci, ale také spoustu tipů na travel vychytávky a cestovatelské know-how a především podporu komunity stejně smýšlejících lidí. Srdečně tě do skupiny zvu.