Kouzelné Bruggy – belgický trip část III.

Poslední den našeho výletu jsme vyrazily do Brugg a moc jsme se těšily, že si užijeme jejich tak trochu „benátskou“ atmosféru. Ráno nás sice opět přivítala zatažená a deštivá obloha takže to na veliké projížďky po kanálech nevypadalo, ale my jsme věřily, že se v průběhu dne vyčasí. A když ne, tak záložní plán pro celodenní déšť byl jasný. Vymeteme všechna muzea a hospůdky…no nebo alespoň některá, všechny bychom za jeden den asi nestihly 🙂


Podzimní Bruggy a projížďka po kanálech

Bruggy jsou označovány za jedno z nejhezčích míst v Belgii. Leží na břehu provincie Západní Flandry a jeho historie sahá až do 9. století. Obliba města stále roste a roste a v sezóně zde potkáte asi víc turistů než místních. Ročně Bruggy údajně navštíví okolo 9 miliónů lidí. To je na tak malé městečko celkem dost.

Přesto, subjektivně mohu říct, že jsem se tu cítila velmi dobře a v říjnu mi město nějak dramaticky přelidněné nepřišlo. Lidé tu byli, to ano, ale žádné davy. O něco většího náporu jsme si všimly v poobědových hodinách.

Milá, poklidná atmosféra, historické centrum plné dlážděných uliček, zákoutí, muzea, obchůdky s voňavou čokoládou schované dvorky okouzlí snad každého. Když jsme se procházely městem, jakoby nás někdo přenesl v čase. Jaká změna oproti hlučnému multikulturnímu Bruselu a módním třpytivým Antverpám! Belgie umí nabídnout opravdu mnoho 🙂

„Benátky“ severu

Ne nadarmo se městu říká „Benátky severu. Zachovalé historické centrum plné středověké architektury je protkáno sítí kanálů, po kterých se celý den prohánějí lodičky vozící turisty. Atmosféra je zda opravdu romantická a jedinečná.

Kanály Brugg jsou propojeny 80 mosty a všude se dostanete pohodlně pěšky. Po příjezdu do Brugg jsme vyrazily směr centrum a park naproti nádraží na nás dýchl okamžitě pohodovou atmosférou. Barevné podzimní zbarvení listů podtrhávalo celou scenérii a tak jsme zapomněly i na déšť a vyrazily na průzkum.

Klidnou chůzí jsme během chvilky došly k budově staré nemocnice St. Jan hospital, což je jedna z nejzachovalejších nemocničních budov v Evropě, která se starala o chudé a nemocné již od 12. století. Uvnitř můžete navštívit muzeum a starou apotéku.

Projížďka lodí

Hned naproti nemocnici St. Jan Hospital jsme v jedné z uliček narazily na nástupiště plavební společnosti, která realizuje projížďky lodí po kanálech. Takových míst najdete v Bruggách několik. Loďky plují od března do listopadu, projížďka trvá asi 30 minut a stojí 12 euro na osobu. Cestou je výklad i v angličtině.

A protože přestalo pršet a dokonce se snažilo vysvitnout i sluníčko, nemohly jsme si nechat projížďku ujít. Je to skvělý způsob, jak poznat město z jiné perspektivy. Všechna místa, která jsme viděly z lodi, jsme si pak ještě prohlédly z pevniny.

Tohle město vás naplní čirou radostí. Na každém rohu skvělé vafle, dobrá káva, lokální pivko a vynikající slávky či mořské plody a všudepřítomná linoucí se vůně čokolády, tak přesně tohle jsou Bruggy 🙂

Ikonická místa Brugg

Po příjemné projížďce na lodi jsme se během chvilky přesunuly ke známému kostelu Onze Lieve Vrouwekerk. Od kostela je to již kousek k jednomu z nejznámějších mostků v Bruggách s názvem Bonifacius. Najdete ho na dvorku za kostelem a bude nejspíše v obležení lidí, protože je to oblíbené místo pro focení. Mostek vypadá velmi staře, ale ve skutečnosti byl postaven až v roce 1910.

Další místo, které by vám při toulkách městem nemělo uniknout, je nejznámější fotopoint města, který můžete vídat na většině fotografií i prospektů. Rozenhoedkaai a pohled na kanál s vrbou je prostě ikonický!

Rozenhoedkaai

Kousek odsud jsme si v jedné útulné restauraci dopřály k obědu vynikající slávky. Ochutnaly jsme místní pivko a podívaly se i k nedaleké tržnici, která však v době naší návštěvy byla již prázdná.

Náměstí Burg

Od tržnice je to již, co by kamenem dohodil na náměstí Burg, které je nejstarší částí města (obydleno bylo již ve 2. století). Najdete zde nádherně zdobenou radnici ze 14. století, majestátní Palác svobody a především naprosto unikátní Baziliku Svaté krve.

Bazilika Svaté krve

Tato dvojitá bazilika uchovává jednu z nejcennějších relikvií v Evropě, ampuli s kapkou krve Ježíše Krista. Zda je to skutečně Kristova krev rozebírat nebudu…nechám každému prostor pro jeho víru i názor. Každopádně okolo příběhu získání Kristovy krve je plno tajemství a dohadů.

Věřící jsou přesvědčeni, že krev je pravá a že ji do Brugg přivezl Dětřich Alsanský, který ji získal jako odměnu za jeho hrdinské činy při druhé křížové výpravě.

O věrohodnosti tohoto tvrzení můžeme polemizovat, samozřejmě není nikterak doloženo žádnými historickými fakty a tak nezbývá, než se spolehnout na „lidovou ústní slovesnost“.

Ač nejsem věřící křesťan, musím konstatovat, že tohle místo má neuvěřitelně silnou energii a tak trochu mystickou atmosféru. Přispívá k tomu i velmi netradiční interiér. Dřevěná klenba baziliky je bohatě zdobena nádhernými obrazy a freskami, v oknech můžete obdivovat mozaikové reliéfy, které vytváří krásné barevné světlo, jež dopadá na oltář a jeho okolí. V podkresu hraje tiše duchovní hudba a celkově zde člověk nabývá silného pocitu pokory a vděčnosti.

V bazilice se smí fotit pouze v části, kde není uložena ampule s krví, tu můžete vidět dvakrát za den vždy po dobu asi dvou hodin. Je střežena některým z duchovních a v této části baziliky se přísně dbá na pietu ticha.

Bazilika je otevřena denně od 9:30 do 12 hodin a pak od 14 do 17 hodin. Výjimkou je období od 15. listopadu do 15. března, kdy je zavřeno ještě ve středu odpoledne. Vstup do baziliky je zdarma, pokud byste chtěli navštívit ještě muzeum, tak si připravte 2 eura.

Markt a Belfry

Převálcované atmosférou baziliky jsme se pozvolna přemístily na hlavní náměstí města – Markt, kterému dominuje 83 metrů vysoká zvonice Belfry. Za běžných okolností můžete na věž vystoupat 366 schodů za cca 14 euro, pokochat se krásnou vyhlídkou na město a prohlédnout si rolničku ovládající místní zvonkohru, která se rozeznívá každou hodinu.

My jsme ale měly trochu smůlu, protože se zde chystal běžecký závod na nadcházející víkend a vstup do Belfry byl uzavřen, protože zde bylo mimo jiné zázemí pro běžce a šatny.

Věž Belfry na náměstí Markt

Celkově nám ty přípravy, stavění party stanů a zábran trochu pokazily celkový dojem, ale přestože celistvost náměstí byla narušena, bylo na první pohled zřejmé, že tohle místo je skvostem a opravdovým centrem. Krásné flanderské barevné domky lemované celou řadou restaurací, koně s povozy a rušná atmosféra dodávaly náměstí ten správný šmrnc.

Naši pozornost upoutala netradiční halloweenská výzdoba muzea Historium, kde jsme zjistily, že je možné vyjít alespoň na vyhlídku místní věže (vstupné 8 euro) a podívat se tak na město z ptačí perspektivy. Věž budovy sice není tak vysoká jako věž Belfry, ale přesto nám výstup do jejího ochozu poskytl krásný 360 stupňový výhled na město.

Mlýn Kruisvest a jezero Minnewater

Z náměstí jsme se po občerstvení skvělou vaflí vydaly směrem k mlýnu Kruisvest na okraji města. V Bruggách najdete 4 mlýny, které byly postaveny kolem hradeb dřívějšího města. Opustíte centrum a proplétáte se obytnými částmi města, kde panuje vlídná a klidná atmosféra staré dobré Belgie.

Pokud si chcete trochu odpočinout od turistického centra, tak vám vycházku k některému z mlýnů moc doporučuji. Odpočinout si můžete také u jezera Minnewater, plném labutí obklopeného zelení a vhodného pro parádní piknik.

Cestou zpět jsme dokonce narazily na nejstarší kavárnu v Bruggách a objevily jsme také jedno z mála veřejných pítek na doplnění vody. V Itálii jsou na každém rohu, tady jsme našly jedno jediné a bylo celkem stranou centra. Najdete ho v ulici Kraanplein.

Náš výlet byl pomalu u konce a protože jsme chtěly stihnout ještě večerní Brusel, pomalu jsme se vydaly zpět na nádraží. Bruggy mě nadchly a při příští návštěvě bych se tady určitě alespoň na jednu noc ubytovala.

Pokud budete mít více času nebo se budete potřebovat schovat před špatným počasím, v Bruggách je celá řada muzeí, můžete v nich strávit klidně celý den. Těmi nejznámějšími jsou Muzeum hranolek (vstupné 8 euro) a Muzeum čokolády – Choco Story (vstupné 11 euro). Milovníkům těchto dvou potravin rozhodně doporučuji, dozvíte se vše o výrobě i historii. Na tradiční pivo De Halve Maan si můžete zajít do jakékoliv místní hospůdky a nebo přímo do nejstaršího bruggského pivovaru.



Tak co, nalákala jsem vás? Kdy vyrazíte? Belgie je velmi dostupná destinace z Prahy za pár kaček, tak neváhejte a hurá objevovat svět, stojí to za to a možná pak sami sebe překvapíte pohledem do zrcadla, které vám nabídne vaši tvář s úsměvem od ucha k uchu a spokojeným výrazem. Cestování sytí duši radostí, rozšiřuje obzory, učí toleranci a zoceluje naši schopnost překonávat nepohodlí či překážky. Tak ahoj zase někdy na cestách 🙂

Nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno líp. Pokud se vám moje články líbí, můžete mě sledovat i na sociálních sítích pro víc inspirace nebo se přidejte do mé FB skupiny Cestuj s úsměvem, šikovně a s úsporou, kde získáte nejen inspiraci, ale také spoustu tipů na travel vychytávky a cestovatelské know-how a především podporu komunity stejně smýšlejících lidí. Srdečně vás do skupiny zvu.

Jsem nadšená cestovatelka a výletnice. Ráda se toulám světem a poznávám nová místa. Plánování výletů je moje vášeň a se stejnou vášní si přeji k poznávání nových míst inspirovat i vás.Více informací o mně zjistíte zde>> Jsem autorkou e-cestopisů a e-průvodců , které vám ušetří čas při plánování vašich cest a inspirují vás k návštěvě nových míst. Jsou praktickými pomocníky, díky nimž si užijete vaše cesty naplno. Jsem též autorkou e-Booku 7 kroků pro cestovatele začátečníky , který vás naučí, jak cestovat svobodně a s úsměvem a e-Booku 5 nejen podzimních výletů , kde najdete pár tipů, kam vyrazit do přírody u nás doma v České republice. Inspiraci kam vyrazit na cesty najdete i v mém e-Booku 24 úžasných míst . Věřím, že cestovat s lehkostí, radostí a úsporou dle svého může každý, tak pojďte se mnou objevovat svět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů