Létám, létáš, létáme…aneb jak na levné letenky.

Ty už zase někam letíš? A to jako létáte celá rodina? Vždyť ty letenky jsou tak drahé, jak to děláte? To by pro nás nebylo, moc starostí….ani nevím, kde je hledat a hlavně, jak to všechno zařídit, raději budeme doma. A nebo nemohla bys nám je koupit? Tak tohle slýchám poměrně často 🙂 Je vám to taky povědomé? Možná jste i vy už od někoho zaslechli, “ulovil jsem letenky do Říma za pět stovek, letíme na víkend a už se nemůžeme dočkat”. 

Jestli i vy patříte mezi ty, kteří už nějakou dobu koketují s myšlenkou, že by konečně taky někam vyrazili na “vlastní pěst”, užili si parádní prodloužený víkend někde v Evropě a neutratili za to celou výplatu, můžu vám pro začátek pomoci.


Jak na to?

Rozhodli jste se, že máte chuť vyrazit někam na cesty po vlastní ose a nechcete se kodrcat hodiny autem….protože co si budeme, to vám z toho víkendu zase tak moc času na to užívání si v některé z evropských metropolí nezbude….pak pro vás mám pár tipů, jak se rychle zorientovat na trhu s letenkami a kde a jak lovit ty nejvýhodnější nabídky.

Tohle prostě chceš! Pohled z letadla na Alpy.

„Cenu letenky ovlivňuje celá řada věcí, hlavní kritérium je však vždy poptávka“

V prvé řadě je dobré si uvědomit, že cenová hladina letenek je odlišná už na základě místa, do kterého se chystáte. Cenovou politiku leteckých společností ovlivňuje spoustu věcí, od vzdálenosti, přes atraktivitu destinace, míru konkurence, která do dané destinace létá, až po, a to především, poptávku zákazníků.

A co je to tedy ta levná letenka? Obecně lze říci, že pokud se vám podaří koupit letenku o 30-50% levněji, jedná se již o výhodnou koupi. Nezřídka můžete narazit i na nabídky, které jsou oproti průměru až o 80% levnější, ale to už musíte mít trochu štěstí a hlavně musíte vědět, jak na to 🙂

Pokud si přesto nejste jistí, zda je cena pro vás již výhodná a váháte, zda ještě nepočkat s nákupem, může vám pomoci aplikace AIRHINT (airhint.com). Tahle apka je taková fajn vychytávka. Predikuje totiž pokles ceny u konkrétního letu ve zvoleném termínu. Na základě statistických dat odhadne, zda u konkrétního letu dojde ještě ke snížení ceny a s jakou procentuální šancí. A doporučí vám buď nakoupit hned nebo si ještě počkat. Zároveň si u tohoto konkrétního letu můžete nastavit hlídač poklesu ceny, tedy ve chvíli, kdy se cena sníží vám o tom přijde email.

A kde tedy ty levné letenky hledat?

Můj tip je, používejte srovnávače a vyhledávače. Je to super věc na nalezení těch nejlevnějších letenek. Na internetu jich existuje hned několik. Osobně používám především tyto, ale máte i další možnosti:

Top jsou pro mě Skyscanner a Flightics. Google flights je taky fajn, je jednoduchý a používám ho ke kontrole cen nebo když potřebuji zjistit, jaké letecké společnosti do dané destinace létají či jaká je průměrná cena letenky. Google flights má i velmi dobré filtry a bezva je možnost zobrazení letů na mapě, kde si můžete vybírat destinaci podle ceny, v případě, že nejste rozhodnutí, kam letět.

Ve srovnávačích hledáte velmi lehce podle vámi zadaných filtrů. Můžete zvolit destinaci, termín, z jakého letiště preferujete odlet, zda chcete přestupovat či nikoliv a kolikrát maximálně. Můžete hledat lety jednosměrné i obousměrné a velmi oblíbenou funkcí, když víte, že chcete někam vypadnout, ale nevíte kam, je funkce “kamkoliv”. Vyhledávač vám najde a seřadí letenky od nejlevnějších do nejrůznějších destinací a vy si jen vyberete.

Nevíte kam? Nevadí, zadáte „kamkoliv“ a vybíráte.

Pokud chcete vyrazit na tzv. “multitrip”, což znamená, že na jeden zátah dáte třeba dvě nebo tři destinace za cenu jedné běžné letenky, doporučuji Flightics. Můžete si zde nakombinovat nejrůznější druhy přeletů v rámci jedné země nebo i v rámci několika zemí a to tak, že si navolíte, kolik dní v dané destinaci zůstanete, než poletíte dál. Takový multitrip pak může vypadat např. takto:

Praha – Ženeva – 4 dny – Barcelona – 3 dny – Menorca – 3 dny – Řím – 2 dny – Praha

Multitrip na Flightics

Paráda že? Ano opravdu navštívíte 4 místa za cenu 2476 Kč zpáteční/osoba 🙂

Pro začátek vám osobně doporučuji jednoduchý let s jednou leteckou společností, ať se trochu rozkoukáte. Když to vyzkoušíte jednou, dvakrát, uvidíte sami, že na tom není nic složitého a pak si můžete určitě troufnout i na parádní multitrip. Více se tématu o práci s vyhledávači věnuji v mém připravovaném e-booku. Pokud vás to tedy zajímá, již brzy vám jej nabídnu ke stažení*.

*termín vydání ebooku bude upřesněn na mých sociálních sítí. Začněte mě sledovat, ať vám informace a novinky neutečou.

Příklad multripů ve vyhledávači Flightics.com

Co se týče platformy Secret Flying. Tu vám doporučuji především pro vzdálenější lety mimo Evropu. Výhodou je, že prohledává velké množství nabídek a akčních cen najednou a umí vám najít tu nejlepší a nejvýhodnější. Navíc si zde můžete nastavit hlídacího psa na konkrétní destinace a informace budete mít z první ruky. Poslední nespornou výhodou tohoto webu je fakt, že se zaměřuje též na tzv. „Error fares“.

Jde o chybové či špatně nahrané tarify/ceny letenek na webech leteckých společností. Občas se stane, že aerolinka nahraje do svého systému letenky za velmi výhodných podmínek s třeba 80% slevou, ale je to chyba, stane se to omylem. A právě na tyto error fares umí secretflying.com upozornit. Pokud jste dostatečně rychlí a máte nastavené notifikace, aby vám tato oznámení chodila, můžete „ulovit“ hotové poklady 🙂

Důležité ale je si uvědomit, že letecké společnosti mají právo tyto lety s chybovými cenami zrušit. V tom případě se let neuskuteční a vy samozřejmě zaplacené peníze dostanete zpět. Nicméně podstatné je, abyste si v případě, že nakoupíte v rámci chybně nahrané ceny, rezervovali všechny další služby jako je ubytování nebo půjčení auta, s možností zrušení zdarma! Případně s nákupem dalších služeb vyčkejte.

Kde letenky koupit?

Ne, opravdu to není stejné – hledat vs. koupit!

Vždy kupujte letenku přímo u dané letecké společnosti! Toto pravidlo si zapamatujte. Proč? Je to velmi jednoduché. Ve chvíli, kdy nakoupíte u třetí strany, nejste majitelem letenky vy, ale přeprodejce.

Co to reálně znamená? Letecká společnost o vás nemusí v podstatě vůbec vědět. Některé společnosti přeprodávajíc letenky, je totiž kupují na fiktivní údaje. A vy se tak můžete lehce dostat do problémů.

Pokud nedojde k žádným změnám nebo pokud nebudete potřebovat cokoliv řešit s leteckou společností, žádný problém s největší pravděpodobností nezaznamenáte.

Trable ale nastanou, když aerolinka let změní či zruší. V prvé řadě se to nemusíte dozvědět včas a nebo taky vůbec. Letecká společnost vás totiž nemá jak kontaktovat, nejste jejím zákazníkem, tím je přeprodejce, od kterého jste letenku koupili. Vše tedy musíte komunikovat s ním.

Již v tuto chvíli je to nepříjemné, mnohem nejpříjemnější to ale začne být ve chvíli, kdy zjistíte, že to, co by vám aerolinka nabídla automaticky zdarma – např. přesměrování na jiný let, hotel z důvodu posunutí letu o více jak 24 hodin a další služby, které patří ke standardu, vy musíte zaplatit, protože jinak vám je přeprodejce neumožní.

Ve chvíli nákupu souhlasíte s obchodními podmínkami a věřte, že jsou velmi často napsány tak, že těchto dodatečně placených služeb si vůbec nevšimnete. Navíc často platíte za věci, které byste u letecké společnosti měli v ceně letenky – např. komunikace s podporou nebo u dálkových letů odbavené zavazadlo.

No a největším „vtipem“ na tom všem je fakt, že o jakýchkoliv kompenzacích za zrušené či zpožděné lety si můžete nechat tak akorát zdát 🙁

Dle směrnic EU je při zpoždění letu nad 3 hodiny či zrušení letu vám letecká společnost povinna nejen nabídnout alternativní let nebo vám částku za letenku refundovat, ale náleží vám též kompenzace v částce od 250 do 600 eur dle délky letu a destinace. Podrobněji o tom píši v mém samostatném článku.

Háček je v tom, že vy jste nenakoupili u aerolinky, ale u přeprodejce, tedy částku může na letecké společnosti vymáhat pouze on a vy ji musíte vyžadovat po něm….a to je ten kámen úrazu. Nemusím vám asi říkat, jak to dopadne, že?

Stačí se podívat do internetových diskusí, kolik lidí na toto už “dojelo” a jejich peníze zůstaly v nenávratnu. Takže vyhledat na srovnávači ano, ale nakoupit vždy na originálních stránkách letecké společnosti a je to cajk 🙂

Kdy je nejvhodnější doba pro nákup?

Tak to by mě taky zajímalo 🙂 Ne ale vážně, tohle je fakt alchymie. Je velmi těžké odhadnout tu nejlepší dobu. Takže buď máte možnost být maximálně flexibilní a prostě ji koupíte ve chvíli, kdy ji objevíte v akci a nebo se můžete zkusit řídit nepsaným pravidlem, že „short trips“ je nejlépe kupovat cca 4 – 6 týdnů před odletem, „long trips“ (tedy ty na jiný kontinent) cca 3 – 6 měsíců předem. Každopádně čím je letadlo plnější = čím blíže k odletu, tím je letenka dražší.

Letiště Berlín, let z ostrova Menorca

Další tipy, jak na letence ušetřit.

  • Buďte co nejvíc flexibilní

Ceny letenek se mění velmi dynamicky, ze dne na den a někdy i v průběhu dne. Obecně se traduje, že nejdražší jsou letenky od pátku do neděle, naopak nejlevnější lety většinou bývají s odletem v sobotu, úterý nebo středu. Nicméně příliš na to nespoléhejte, prodej letenek je velmi dynamické odvětví a nejlepší pro vás bude dát tomu trochu času a chvíli pozorovat vývoj cen na trhu, abyste se dobře zorientovali.

Nejdražší však budou vždy letenky na pevný termín, především, pokud je kupujete pozdě. Tady platí podobné pravidlo, příliš neváhat a jakmile jste s cenou spokojeni, kupovat.

  • Vyhněte se letní i zimní turistické sezóně a svátkům

Pokud je to ve vašich silách, zkuste cestovat mimosezónně. Nejen že ušetříte na letence, ale především se vyhnete davům lidí na atraktivních turistických místech.

  • Využívejte pro odlet i jiná letiště než pouze v ČR

Letiště okolních sousedních států nabízejí často letenky za lepší, nižší ceny. Osobně využíváme lety z Vídně, Katowic, Wroclawi, Bratislavy, Berlína nebo Norimberku. Hledání nejlepší ceny letenek ale můžete rozšířit i na další letiště v Polsku či Německu.

Jen nezapomeňte, že celkovou cenu za dopravu vám v danou chvíli netvoří pouze letenka, ale též cesta do odletové destinace, parkování vašeho auta a v případě odletu v brzkých ranních hodinách i ubytování, pokud nechcete nocovat na zemi na letišti. Musíte tedy připočíst tyto další náklady a ve výsledku se může stát, že se vám let z jiného než českého letiště prodraží natolik, že se vám koupě cenově výhodné letenky nemusí vyplatit. Je proto dobré si cenu letu porovnat.

  • Cestujte s nízkonákladovými leteckými společnostmi

Jestliže chcete vyrážet na cesty hlavně po Evropě, určitě využijte nabídku nízkonákladových leteckých společností. Obecně zda nakoupíte levněji než u tradičních leteckých společností. Pravdou ale je, že je to něco za něco 🙂 V ceně letenky nebudete mít jídlo a pití na palubě letadla zdarma a pokud vám nestačí na cestu pouze malé příruční zavazadlo, bude nutné si další větší přikoupit.

Stejně tak sedadla vedle sebe či s větším komfortem. Jednoduše řečeno, za nízkou cenu nelze očekávat vysoký standard. Ale na rychlý přesun z bodu A do bodu B po Evropě je to velmi pohodlné a vyhovující řešení.

Mezi nejznámější nízkonákladové letecké společnosti patří např: Ryanair, Wizzair, VuelingEasyjet,

Všechny tyto společnosti jsou známé tím, že velmi často nabízí svým klientům akční letenky. Sledujte jejich stránky. Nastavte si notifikace událostí a hlídací psy, přihlaste se k odběru newsletterů a garantuji vám, že ušetříte hromadu peněz a podíváte se na super místa po Evropě 🙂

Jedna z akcí letecké společnosti Ryanair
  • Sledujte weby a lovce akčních letenek

Občas se stává, že se do oběhu dostanou letenky, které byly uvedeny s chybnou, velmi nízkou cenou. Sledování chyb a obecně všech akčních nabídek jednotlivých leteckých společností se věnují některé weby, které vás umí na tyto chyby a akce včas upozornit. Tyto “lovci” akčních cen letenek vám mohou velmi zpříjemnit a zjednodušit práci.

Moje nejoblíbenější weby a profily jsou tyto:

  • Nebojte se přestupů, využijte je

Obecně se dá říci, že čím více přestupů, tím levnější letenka. Na krátkých cestách po Evropě není přestupová letenka nutná. Jestliže to letecká společnost umožňuje, leťte přímo. Ovšem na letech za oceán můžete rozhodně ušetřit spoustu peněz. A navíc, proč nevyužít volný čas při přestupu k prozkoumání dalšího krásného místa, zabijete tak dvě mouchy jednou ranou a ještě ušetříte 🙂

I přestupy ale zvažujte s rozumem a uvědomte si, zda vám úspora pár desítek eur či dolarů stojí za dalších několik dlouhých hodin na cestě. Cestujte s úsporou a šikovně, což nutně nemusí vždy znamenat úplně nejlevněji.

Pevně věřím, že vám moje informace pomohou a ulovíte již brzy svou první super akční letenku 🙂

Užijte si váš výlet a nezapomeňte, že žádná uskutečněná cesta není zbytečná!

Přidej se ke komunitě cestovatelů a plň si své sny!

Chceš vice tipů a informací k cestování na vlastní pěst? Zajímají tě, jak je to se zavazadly či půjčením auta, jak levně sehnat kvalitní a ověřené ubytování? Uvítáš tipy, jak si tvou cestu efektivně a rychle naplánovat, na co si dát pozor? Chceš si tvoji dovolenou užít společně i s dětmi? Zajímají tě aplikace, které ti při cestování usnadní život? Pokud sis alespoň dvakrát odpověděla ano, pak si určitě stáhni můj e-book „7 kroků pro cestovatele začátečníky“ nebo si jednoduše přihlas odběr novinek a e-book ti pošlu jako dárek 🙂

Přihlásit se také můžeš do mojí FB skupiny Cestuj s úsměvem, šikovně a s úsporou. Kromě bezva party podobně smýšlejících lidí, kteří milují cestování a objevování světa, získáš podporu, motivaci, inspiraci a celou řadu ověřených tipů, jak na cesty bez CK.

V e-booku i ve skupině najdeš nejen odpovědi na tvoje otázky, ale i další tipy a triky, jak si cestování užít s úsměvem!

Jsem nadšená cestovatelka a výletnice. Ráda se toulám světem a poznávám nová místa. Plánování výletů je moje vášeň a se stejnou vášní si přeji k poznávání nových míst inspirovat i vás.Více informací o mně zjistíte zde>> Jsem autorkou e-cestopisů a e-průvodců , které vám ušetří čas při plánování vašich cest a inspirují vás k návštěvě nových míst. Jsou praktickými pomocníky, díky nimž si užijete vaše cesty naplno. Jsem též autorkou e-Booku 7 kroků pro cestovatele začátečníky , který vás naučí, jak cestovat svobodně a s úsměvem a e-Booku 5 nejen podzimních výletů , kde najdete pár tipů, kam vyrazit do přírody u nás doma v České republice. Inspiraci kam vyrazit na cesty najdete i v mém e-Booku 24 úžasných míst . Věřím, že cestovat s lehkostí, radostí a úsporou dle svého může každý, tak pojďte se mnou objevovat svět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů