V minulém článku jsem psala o našich zážitcích a navštívených místech na Menorce. To, co je ale na tomto baleárském ostrově naprosto úchvatné, to jsou pláže a tisíc odstínů modré barvy moře. Menorca jednoznačně patří mezi místa, kam bych vzala všechny, kteří touží zažít krásné, průzračně čisté a teplé moře. Velikost ostrova vám umožní trávit každý den na jiné pláži, vychutnat si tak můžete klidné zátoky, otevřené dlouhé pláže s jemným bílým pískem vhodné pro rodiny s dětmi i vodní sporty a nebo divoké severní pobřeží s útesy a schovanými plážemi, které jsou často přístupné pouze z lodi. Zdejší moře jsou bohatá též na podmořský svět. Samozřejmě jej nemůžeme srovnat například s Rudým mořem v Egyptě, ale za prozkoumání rozhodně stojí. Uvidíte hejna ryb, ježovky, medúzy, a když budete mít štěstí, tak třeba i chobotnici na lovu, tak jako my 🙂
Pláž Son Parc byla asi jen 10 minut chůze od našeho ubytování. Lemuje ji bílý písek, nízká vegetace a hlavně překrásné duny, které místy zasahují až do borovicových hájů. Přístup k pláži je po dřevěných lávkách, vstup na duny je zakázán. Je zde plavčík i servis lehátek, které jsou ovšem zpoplatněny. My jsme nevyužili.
Pravdou je, že na této pláži, ačkoliv jsme ji měli nejblíže, jsme se koupali pouze dvakrát 🙂 Při příjezdu a před odjezdem. Po druhé foukal silný vítr, který je pro Menorcu typický a přezdívá se mu tramuntana. Bývá často velmi silný a studený. Po celou dobu našeho pobytu jsme měli moře většinou klidné a tím pádem i průzračné až na dno, což uvítala především dcera, která miluje šnorchlování a z vody v podstatě nevylézala 🙂
Den před odletem jsme si ale mohli díky tramuntaně užít rozbouřené moře a pořádné vlny. Na pohodový pobyt na pláži to tedy však rozhodně nebylo. Vítr byl tak silný, že zůstat na místě na lehátku či dece téměř nebylo možné, protože se vám písek dostal doslova a do písmene všude, tedy má vize posledního odpočinkového dne s knihou vzala za své:-)
Kousek od pláže je příjemná restaurace a nedaleko odsud, i již v minulém článku zmiňované, golfové hřiště.
Taky chodíte na každé dovolené na východ nebo západ sluníčka? Já si to prostě nemůžu odpustit, miluji ten okamžik, kdy sluníčko rozehraje svoji hru a celá obloha se prozáří barvami. Ani na Menorce jsme východ slunka nevynechali. Děti nám tedy daly košem, spokojeně se v posteli otočily na druhý bok a oddychovaly dál. Já s manželem jsme vyrazili ze Son Parc po útesech směrem k Arenal D´en Castell. Bylo větrno, příjemně teplo a nikde ani noha 🙂 A právě ráno při kochání se na útesech jsme si všimli ukazatele k pláži Arenal D´en Castell kam jsme později s dětmi vyrazili.
Pláž je jedna z nejoblíbenějších na severu. Je zasazena do velmi členitého pobřeží, obklopena zelenými kopci osázenými piniovými háji. Je středem rekreačního střediska, proto zde najdete veškeré zázemí a spoustu turistických atrakcí. Ačkoliv se snažíme vyhledávat spíše odlehlá místa a nemáme rádi na pláži hlavu na hlavě, odpoledne zde jsme si opravdu užili. Půjčili jsme si šlapadlo se skluzavkou a pořádně se vyřádili. Byla to nejen legrace, ale díky šlapadlu jsme se dostali i k odlehlejším skalnatým výběžkům, kde jsme při šnorchlování viděli chobotnice, spoustu ryb a krásné obrovské medúzy.
Průzkum severního pobřeží nás ohromně bavil. Pláže zde jsou mnohdy schované a velmi špatně přístupné. K některým z nich se dá lépe dostat lodí z moře než z pevniny. Obecně je zde mnohem méně turistů a pláže nejsou v obležení. Na druhou stranu mnohé z nich nemají žádný servis v podobě toalet, občerstvení či sprch a pro rodiny s menšími dětmi může být i přístup do vody náročnější. Určitě doporučuji boty do vody.
Cala Pillar i Platja de Cavalleria jsme objevili tak trochu náhodou při přejezdu od Fornells ke Cala Morell.
U obou najdete dostatečně velké parkoviště, od kterého musíte jít ještě zhruba kilometr pěšky, než dosáhnete cíle. Moře zde je krásně čisté a teplé, na Cala Pillar bylo celkem dost medúz, je potřeba být obezřetný, protože požahání medúzou může být poměrně bolestivé a nepříjemné. Obě pláže nabízí možnost projít se po okolí po nezpevněných cestičkách vedoucích k útesům. Z důvodu značně kamenitého terénu je lépe počítat s pevnou obuví.
Pro sever Menorcy je typické divoké pobřeží plné krásných útesů a vyhlídek. Mezi ně patří i skalní masivy u Punta des Elephant. Jak již sám název napovídá, když se podíváte ze správného úhlu, skála na horním okraji útesu vám bude připomínat slona. My jsme zde na chvíli zastavili, abychom se prošli po útesech. Bylo již poměrně pozdní odpoledne a zaparkovat podél silnice nebylo úplně jednoduché. Pláž Cala Morell byla plná, a tak jsme si koupání odpustili a pouze nasávali atmosféru tohoto mimořádného místa. Za zastávku rozhodně stálo.
Útesy, skalní masivy i prehistorické jeskyně z doby bronzové a železné.
V Cala Morell najdete ještě jedno velmi zajímavé místo. Na jejím severním a jižním okraji se nachází archeologická naleziště, která jsou volně přístupná po celý rok. Je to soubor 14 uměle vytvořených jeskyní, které se používaly jako hroby od doby bronzové do doby železné, na mapě je najdete pod názvem Necròpolis de Son Morell Nou. Fotografii z jeskyní bohužel nemám, z časových důvodů jsme již nestihli prozkoumat.
Naše putování po Menorce by nebylo kompletní, pokud bychom se ji nerozhodli prozkoumat také po moři. Objednali jsme plavbu lodí s potápěním u Cala Pregonda, ke které je po zemi velmi špatný přístup. Na Tripadvisoru jsem na základě recenzí a i celkem pohodové ceny vybrala společnost Pachira tours.
Vyrazili jsme z přístavu Fornells, který sám o sobě stojí za návštěvu. Je to moc hezké místo s přístavní promenádou lemovanou palmami a příjemnými hospůdkami, kde ochutnáte ty nejčerstvější mořské plody. A jedno doporučení pro labužníky a gurmány, ve Fornells si údajně dáte tu nejlepší langustovou polévku (caldereta de langosta) . Jen se připravte, že si sáhnete trochu hlouběji do peněženky, patří totiž k nejdražším jídlům na ostrově.
Pachira Tours má stanoviště na konci mola v přístavu. Plavba trvá zhruba tři hodiny a můžete si objednat i wellcome drink, Pomadu, což je typický menorský nápoj, který vzniká smícháním Gin Xoriguer (gin vyráběný v Mahónu na Menorce) a limonády.
Zastávka na šnorchlování je u zmíněné Cala Pregonda. Z lodi můžete obdivovat pobřeží, majáky i jeskyně. Do Fornells jsme jeli autobusem, zpět z Fornells do Son Parc taxíkem. Bylo to trochu dobrodružné. Taxi stanici najdete hned v přístavu, ale žádné taxi v ní nebyli, objednali jsme si jej tedy na uvedeném telefonním čísle.
„Maňána, wellcome to Menorca! Miluji tuhle jižanskou náturu „no stress“.
Po dvaceti minutách čekání a nemožnosti se již kamkoliv dovolat jsme se začali poohlížet po jiné možné formě odvozu…a právě v tu dobu pan taxikář dorazil s úsměvem na rtech a mé obavy odmávnul s odpovědí..“Maňána, wellcome to Menorca“ 🙂 Miluji tuhle jižanskou náturu „no stress“!
Jeden den jsem věnovali průzkumu pláží na jihu ostrova. Pokud budete mít více času, určitě ho tu využijete. Až se budeme někdy na Menorcu vracet, budu se těšit na treky podél jižního pobřeží. Jsou zde překrásné pláže, zátoky a klidnější moře než na severu. Mezi plážemi často vedou cestičky podél pobřeží s krásnými výhledy, které si absolutně vychutnáte. A právě při těchto procházkách objevíte nejčastěji liduprázdné pláže schované před davy turistů.
Pokud budete mít tu možnost, přijeďte sem raději mimo sezónu, ideálně v červnu nebo září. Jih Menorcy je totiž mnohem více turistický a v sezóně bývají ty nejproslulejší pláže přeplněné lidmi. Pokud tu nejste opravdu brzo ráno, můžete mít problém i zaparkovat. K jednotlivým zátokám vede často pouze jedna příjezdová cesta, která je zakončena parkovištěm. Ve chvíli, kdy se naplní, tvoří se na příjezdu velké fronty. V roce 2018 zde byly instalovány ukazatele, které zobrazují, zda a kolik volných míst k parkování je ještě k dispozici.
První naší zastávkou měla být Cala Macarella, jedna z nejvyhlášenějších pláží jihu. Přestože jsme zde byli už kolem 10 hodiny, cesta k parkovišti byla zcela ucpaná a volné parkování již pouze pro autobusy 🙁 Vyrazili jsme tedy dál po pobřeží a sjeli do komerční části ke Cala Mitjana a Cala Galbana, které jsou kousek od sebe. Po asi půlhodinovém kroužení po městě s cílem najít volné parkoviště jsme vyjeli výše do obytných částí, kde jsme konečně našli místo. K pláži jsme se dostali příjemnou zkratkou mezi domy asi za 10 minut chůze.
Cala Galbana je klasické přímořské letovisko s veškerým turistickým servisem. Moře je zde průzračně čisté, teplé, klidné a lemuje ho bělostný písek. Všude naleznete příjemné posezení v restauracích, kde se podává hlavně vynikající seafood. Zastávka to byla příjemná, ale rozhodně bych sever za tuto část nevyměnila.
Naší další zastávkou na jižním pobřeží byla pláž Cala Son Bou. Společně s Cala San Tomas je typickým představitelem dlouhé krásné a široké pláže s bělostným pískem. Obě tyto pláže jsou vyhlášené lokality pro rodiny s dětmi. Moře je zde z kraje mělké. Zároveň si to zde užijí vyznavači vodních sportů, především kite surfingu.
Naší poslední zastávkou na jihu byla překrásná rybářská vesnička Binibeca Vell, která patří do obce San Luis. Leží asi 8 km od Mahónu, hlavního města ostrova. Tohle místo má neopakovatelnou romantickou atmosféru. Krásné bílé domečky s úzkými uličkami, restauracemi i obchůdky. Skalnaté pobřeží ukrývá liduprázdné pláže s mírným vstupem do vody a bělostným pískem. Zakončení putování po jižním pobřeží zde, to byla ta pravá třešnička na dortu.
Rozhodně hlavní město Mahón s jeho přístavem, architekturou a skvělou gastronomií. Nezapomeňte ochutnat skvělý Mahonský sýr, Menorský gin nebo tatarku, která dle pověsti pochází právě z Menorcy.
Parc Natural de s’Albufera des Grau. Tento přírodní park je jádrem biosférické rezervace, za níž byla Menorca zapsána na seznam UNESCO. Vyniká nedotčenou faunou a flórou a najdete zde mnoho endemických druhů, bujnou jezerní krajinu, která se stala útočištěm pro mnohé druhy vzácného vodního ptactva. Nejbližší letovisko k přírodnímu parku je Es Grau.
Návštěvu překrásného baleárského ostrova Menorca opravdu vřele doporučuji. Nabízí celou škálu možností od klidného odpočinku, přes turistiku, poznávání historie až po gurmánské zážitky. Menorca je prostě láska, zamilujte se jako my 🙂
Nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno líp. Pokud se vám moje články líbí, můžete mě sledovat i na sociálních sítích pro víc inspirace nebo se přidejte do mé FB skupiny Cestuj s úsměvem, šikovně a s úsporou, kde získáte nejen inspiraci, ale také spoustu tipů na travel vychytávky a cestovatelské know-how a především podporu komunity stejně smýšlejících lidí. Srdečně vás do skupiny zvu.
A pokud ještě váháte, zda je cestování bez CK to pravé „ořechové“ pro vás, tak si stáhněte zdarma ebook „7 kroků pro cestovatele začátečníky“, který vám pomůže utřídit myšlenky a ukáže vám, jak si svou první cestu po vlastní ose naplánovat.