Dneska bych vás ráda vzala, alespoň takto virtuálně, na tento nádherný ostrov ve Středozemním moři náležící Španělsku. Dovolenou na Menorce nám přihrála v podstatě náhoda. Plánovali jsme, že bychom s dětmi někam po delší době vyrazili. V té době jsem začala pokukovat po levných letenkách a za pochodu se učila, co vše je potřeba zařídit, když budeme chtít vyrazit poprvé s dětmi letecky na vlastní pěst mimo ČR. Sama jsem hledala úplně jiné cíle a Baleáry mi ani nepřišly na mysl….v té době jsem ještě netušila, jakou nádheru tyto ostrovy nabízí. Obecně jsem slyšela spíše o větších „sestřičkách“ Menorcy, o Malorce a Ibize, ale osud tomu chtěl jinak a do emailu mi přistála notifikace na levné letenky z Berlína na Menorcu na přelomu srpna a září.
Celková cena letenek zhruba 5 tisíc zpáteční pro celou rodinu i s dvěma příručními kufry (let s EasyJet z berlínského letiště Tegel, v roce 2020 bylo letiště trvale uzavřeno). Na rychlo jsme spočítali náklady na cestu do Berlína a prozkoumali možnosti letu do této destinace z Prahy. No co vám budu povídat, prostě nešlo odolat 🙂
I s cestou do Berlína a týdenním parkováním zde byla cena za rodinu výborná. Navíc jsme se rozhodli, že když už budeme v Berlíně, využijeme toho a prodloužíme si dovolenou ještě o dva dny a po návratu z Menorcy německou metropoli důkladně prozkoumáme.
Druhý největší ostrov Baleárských ostrovů je někdy nazýván Karibikem Středomoří. Tento 50 km dlouhý a 16 km široký ostrov přejedete z jednoho konce na druhý za hodinu. Oba konce ostrova spojuje silnice, která vede od hlavního města Mahón do nejstaršího města ostrova Ciutadella. Žije zde necelých 100 tisíc obyvatel.
Na jejím pobřeží najdete okolo 70 zátok a téměř 200 km pláží. Severu dominují divoké pláže, útesy a pláže s červeným pískem. Jih je více turistický a naleznete zde nejen dlouhé pláže s jemným bílým pískem, ale též kouzelné romantické zátoky s průzračně čistým mořem, které hraje všemi barvami tyrkysové a modré.
Menorce se přezdívá též zelený klenot Baleár. Její přírodní dědictví je zapsáno jako biosférická rezervace s mnoha endemickými druhy do seznamu UNESCO. Ve vnitrozemí najdete celou řadu megalitických staveb starých tisíce let.
186 km dlouhá Koňská stezka Cami de Cavalís vede po celém pobřeží ostrova. Při jejím zdolání se vám otevřou překrásné výhledy, objevíte rybářská městečka s ojedinělou atmosférou, budete obdivovat majestátní majáky, ochutnáte vynikající středomořskou kuchyni a nezřídka se setkáte i s divokým menorským koněm na pastvinách ve vnitrozemí. Stezku je ideální jít v jarním období, v horkých letních měsících zde není žádný stín.
Důležité je mít s sebou dostatek tekutin, protože zde není žádný zdroj pitné vody. Vodu si tak musíte nést s sebou nebo si ji koupit ve vesnicích a městech, které procházíte (pozor, na jaře mimo sezónu může být mnoho z těchto míst uzavřených).
Projeli jsme značnou část ostrova za 5 dní, využili jsme půjčené auto i veřejnou dopravu, ochutnali místní pivo, menorský Gin, Mahonský sýr i mořské speciality. Pojďte se nasát trochu atmosféry z naší cesty se mnou. V následujících dvou článcích vám představím místa, která rozhodně stojí za vidění. Ale pěkně od začátku….
Po zhruba dvou hodinách letu přistáváme do horkého srpnové dne. Již předem jsme měli rezervováno auto u autopůjčovny O.K. rent car. Přímá rezervace na jejich webových stránkách s plným pojištěním a bez depozitu vycházela na přibližně 5 tisíc Kč na 4 dny, nic moc levného, ale byla to jedna z nejlepších nabídek vůbec.
Trochu jsem znervózněla, když jsme našli v příletové hale všechny mezinárodní autopůjčovny, jen tu naši ne…. 🙂
Bylo to naše první půjčení auta v zahraničí a lehce jsem znervózněla, když jsem v příletové hale našli všechny možné mezinárodní půjčovny, jen tu naši ne 🙂 Číslo z rezervace bylo sice funkční, ovšem mluvil na mě španělský robot a s anglickou jazykovou mutací si starosti nedělali.
Naštěstí nám poradili v informačním centru. O.K. rent měl stanoviště hned před příletovou halou, asi třetí uličku vzadu. Naše hledání a bloudění se ale nakonec vyplatilo…dostali jsme auto vyšší třídy s navigací a vestavěnou lednicí 🙂
Vyzvednutí proběhlo během 5 minut a ještě lepší bylo odevzdání auta po 4 dnech. Nezamčené auto jsme nechali na místě, odkud jsme ho vyzvedli, s kličky uvnitř….prý si tam nikdo nedovolí krást… asi jim to funguje.. Obecně mohu O.K. rent na Menorce doporučit 🙂
Ubytovali jsme se na severním divočejším a více skalnatém pobřeží, kde najdete i mnohem méně turistických rezortů než na jihu. Vybrali jsme Apartamentos Playa Parc a byla to skvělá volba. Apartmánový komplex se skládá z několika částí, hotelu a apartmánů se samostatným vstupem, balkónem a kuchyní. Do hotelu na snídani i večeři je to asi 5 minut chůzí od apartmánů. V dosahu obchod se základními potravinami a dalším zbožím. Celý komplex je obklopen krásnou zahradou a disponuje několika bazény i kavárnami a bary, ke krásné písčité pláži dojdete do 10 minut procházkovou chůzí. V plné sezóně zde probíhají i animační programy.
Městečko Son Parc je menší klidné letovisko, které je čím dál tím oblíbenější a vyhledávanější lokalitou, nicméně oproti turistickému jihu si stále uchovává pohodovou atmosféru a je častým cílem i místních, kteří míří na dovolenou z pevninského Španělska. Pravidelně sem jezdí autobus a lehce se sem tak dostanete i z mnoha míst Menorcy bez auta. Pro nás bylo útočištěm na celou dobu našeho pobytu.
Od letiště z hlavního města Mahón je vzdáleno asi půl hodiny jízdy a kromě poklidné atmosféry příjemného rekreačního střediska s několika restauracemi, bary a obchůdky vám nabídne jednu z mnoha překrásných pláží, Arenal de son Saura. Romantický přístup k pláži vede okolo překrásných písčitých dun a pinióvých porostů. Najdete zde veškerý servis, včetně plavčíka.
Son Parc je též oblíbeným cílem golfistů, krásné golfové hřiště jsme měli kousek od našich apartmánů.
Jedno z našich rán jsme věnovali výjezdu na nejvyšší místo ostrova s názvem El Toro. Jeho nadmořská výška je 358 m.n.m.. Dá se sem dostat i pěšky z městečka Es Mercedal, ale upřímně cesta to není nic moc, větší část jdete po klikatící se asfaltce a na hlavu vám pálí slunce. Zvolili jsme tedy línější variantu a vyjeli nahoru autem. Na samém vrcholu jsme pohodlně zaparkovali. Hora je domovem svatyně Verge del Toro, najdete zde i obchůdek se suvenýry a je odsud překrásný výhled na celý ostrov. Veliká socha Ježíše zde byla postavena na památku menorských mužů, kteří padli v průběhu španělské války v Maroku Při jasném počasí můžete dohlédnout až na nedalekou Malorku.
Naveta d’Es Tudons je nejpozoruhodnější megalitická komorní hrobka na Menorce. Nachází se v západní části ostrova, na silnici mezi Ciutadellou a Mahónem.
Nevantes (také navety) jsou malé kamenné stavby s malinkým vchodem. Svým tvarem připomínají převrácenou loď. První kamenné stavby byly oválné nebo kulaté a sloužily k bydlení. Až v době talayotické kultury se začaly protahovat a byly využívány k pohřbívání.
Tato hrobka je největší a nejzachovalejší hrobka na ostrově a používala se jako kostnice, v letech 1200 až 750 př.n.l.. Ve spodní části byli kosti, v horním patře se „sušili“ zemřelí. Do současného stavu byla zrekonstruována v 60. letech 20. století. Hrobka je v této podobě naprostou raritou v Evropě, něco takového jen tak někde nenajdete 🙂
Naveta des Tudons je největší a nejzachovalejší hrobkou na ostrově.
K hrobce se dostanete velmi snadno, odbočka k ní je dobře značena. Je zde velké parkoviště a vstup do areálu je zpoplatněn, v době naší návštěvy stál vstup 2 eura (2019). Cestou od pokladny uvidíte velké množství kamenných průlezů a zídek, které jsou pro vnitrozemí Menorcy typické a často oddělují pozemky jednotlivých farem. Obdobné zídky jsme viděli též v Irsku.
Míst k objevování ve vnitrozemí je na Menorce celá řada. My jsme měli ale velmi horké počasí a více jsme vnitrozemí neprozkoumávali. Doporučuji případně navštívit též unikátní atrakcí městečka Alaior, Torre d’En Goumés, prehistorickou vesnice s obřími megalitickými menhiry. Byla obývána až do středověku a dnes je cenným archeologickým nalezištěm a jedinečnou ukázkou života pravěkých lidí.
Aloir samotný je vyhlášený výrobou obuvi, sýra a zmrzliny.
K účelu turistiky ve vnitrozemí je skvělé vyrazit na Menorcu v jarních měsících, kdy se vše zelená a celý ostrov rozkvete. Jen je nutné počítat s omezeným fungováním turistické infrastruktury.
Cuitadella, město na západním konci ostrova, založené ve 4. století Féničany. Dříve bývalo biskupstvím a též důležitým obchodním centrem. Ve městě žije asi 30 tisíc obyvatel a ačkoliv není hlavním městem, zůstalo nejdůležitějším náboženským centrem. Od 18. století byla hlavní metropolí ostrova, do doby, než si Britové zvolili za hlavní sídlo přístavní Mahón na východě.
Město má kouzelnou přímořskou atmosféru a je kombinací památek, nádherných pláží a sportovního vyžití. Přístav je malý a svým tvarem připomíná trochu kanály v Benátkách, najdete zde malé rybářské loďky i luxusní jachty, ožívá především ve večerních hodinách, kdy sem míří lidé za skvělým jídlem a drinkem.
Dominantou města je katedrála Catedral de Santa Maria de Ciutadella, která je výjimečným příkladem katalánské gotiky s jednou hlavní lodí, obklopenou šesti kaplemi. Pochází z 13. století.
Pokud se do Cuitadelly vydáte, počítejte s tím, že vám bude chvíli trvat, než najdete volné parkoviště. Většina parkovišť v centru jsou malé placené plochy, které bývají rychle plné. My jsme po asi pátnáctiminutovém kroužení zaparkovali na odstavné ploše na okraji města, odkud jsme během chvíle došli do centra. Nejlépe si to zde užijete, když se necháte unášet atmosférou a ztratíte se v úzkých uličkách s pouličními umělci i obchůdky s typicky menorským zbožím, jako jsou například ručně šité boty.
Při obhlídce nevynechte místní tržnici Mercat Municipal, která pochází z roku 1869 a od časných ranních hodin se zde po celý týden prodávají čerstvé ryby, mořské plody, ovoce, zelenina a mnoho dalšího lákavého zboží. Jen pozor, musíte tu být včas, abyste nedopadli jako my, tedy že jsme dorazili přesně v době, kdy se tržnice zavírá, jelikož ostrované dodržují tradici siesty a od 13 do 17 hodin je většina obchodů i restaurací mimo vyloženě turistická centra uzavřena.
Od 13 do 17 hodin drží místní obyvatelé polední odpočinek neboli „siestu“, většina obchodů a restaurací je v této době zavřena!
Až budete odjíždět z Cuitadelly, doporučuji se zastavit v restauraci ve skále Cova d’En Xoroi (lépe je udělat rezervaci předem). Jeskyni najdete poblíž místa s názvem Cala en Porter a její návštěva bude opravdu jedinečným zážitkem. My jsme ji bohužel již nestihli, děti byly unavené z toulek po městě v horkém počasí a naší další zastávka měla tak jediný cíl, kterým byla pláž, odkud jsme se v pozdním odpoledni přesunuli ještě k mysu Punta Nati prohlédnout si místní maják a útesy.
…..nádhera, co říkáte? A to zdaleka není vše…..těšte se na pokračování našeho putování po Menorce 🙂 V příštím článku vám ukážu atmosféru dvou úchvatných rybářských městeček a ty nejkrásnější pláže, které zde najdete doslova na každém kroku.
Nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno líp. Pokud se vám moje články líbí, můžete mě sledovat i na sociálních sítích pro víc inspirace nebo se přidejte do mé FB skupiny Cestuj s úsměvem, šikovně a s úsporou, kde získáte nejen inspiraci, ale také spoustu tipů na travel vychytávky a cestovatelské know-how a především podporu komunity stejně smýšlejících lidí. Srdečně vás do skupiny zvu.
A pokud ještě váháte, zda je cestování bez CK to pravé „ořechové“ pro vás, tak si stáhněte zdarma ebook „7 kroků pro cestovatele začátečníky“, který vám pomůže utřídit myšlenky a ukáže vám, jak si svou první cestu po vlastní ose naplánovat.