Když jsem před pár lety objevila kouzlo jižního Španělska, bylo jasné, že se do oblasti Andalusie budu chtít vracet. Ačkoliv reálně se málokdy vracím opakovaně do míst, která jsem již navštívila, u tohoto španělského regionu je to jinak. Jeho rozmanitost a možnosti vyžití jsou tak super, že u jedné ani u dvou návštěv nezůstanu…to je více než jisté! Region nabízí od všeho trochu, aktivitu i odpočinek, hory i moře, skvělé jídlo i víno, adrenalin, historii i moderní služby. Každý si tu vybere dle svého gusta a velkým bonusem navíc je fakt, že jde o nejteplejší část Evropy, tedy je to skvělé místo, kde si můžete prodloužit léto nebo utéct za sluníčkem od naší české nevlídné zimy.
Při naší první návštěvě jsem měla vytipovaných pár míst, která chci rozhodně navštívit a většina z nich se týkala těch „profláklých must see“ jako jsou palác Alhambra nebo Plaza de Espaňa v Seville.
A víte co? Nakonec jsem ani tu Alhambru nestihla, protože v době naší návštěvy byly beznadějně vyprodané vstupenky 🙂 Sevillu jsem si nechala jako samostatný výlet a třešínku na dortu až na druhou návštěvu Andalusie, abych na ni měla dostatek času a bylo to skvělé rozhodnutí, protože jsem si užila její atmosféru opravdu plnými doušky.
Ale Andalusie je mnohem víc než jen oslňující UNESCO památky. Její jedinečnost tkví v její obrovské rozmanitosti a autentičnosti. Při mých návštěvách se snažím místa, která navštěvuji co nejvíce poznat a nasát jejich atmosféru, na jihu Španělska to jde tak nějak samo……zdejší životní rytmus vás vtáhne a nepustí.
Při mé první návštěvě jsme si zde s rodinou prodloužili léto. A jelikož máme děti ve věku, kdy jim za krkem „sedí“ kámoška puberta, bylo více než zřejmé, že courání po památkách a objevování všech možných paláců, katedrál a muzeí nebude program, který by je dvakrát oslnil 🙂 Ačkoliv jsme v itineráři návštěvu těchto míst měli též zahrnutou, domluvili jsme se, že se zkusíme zaměřit více na přírodu a místa, která budou bavit nás všechny.
Ponořila jsem se do práce s mapou a začala nacházet hotové poklady. Do seznamu nám přibývalo jedno krásné místo za druhým.
Bylo zřejmé, že ne všechna stihneme navštívit, ale mnohá z nich jsme tzv. „ochutnali“ a víme, že Andalusie je láska už na celý život a určitě se vrátíme, abychom ty naše objevené poklady prozkoumali a užili si je ještě mnohem víc do hloubky.
Jižní Španělsko mě nadchlo natolik, že jsem se rozhodla o tomto regionu napsat podrobného průvodce. Mapuji v něm všechna místa, která jsme navštívili i ta, na která již nedošlo, ale vím, že rozhodně stojí za návštěvu a chci je doporučovat i ostatním cestovatelům. Mimo to v něm naleznete velmi praktické tipy a informace, které se vám budou při cestě hodit a ušetří vám čas při plánování. S tímto praktickým průvodcem se vám nestane, že byste zapomněli včas objednat vstupenky do památek jako já 🙂 Budete vědět, kde a kdy je potřeba vše zařídit, vyvarujete se chyb při plánování a pak už si to pouze užijete.
Najdete v něm i mnohá skrytá místa, která ještě nejsou ještě zcela pohlcena turismem. A přesto, že do některých z nich proudí čím dál tím víc lidí, stále si udržují svou výjimečnost a autentickou atmosféru. Navštivte je dříve, než je pohltí masový turismus, nebudete litovat.
V tomto článku bych vám ráda nabídla malou ochutnávku těchto skrytých pokladů.
Neboli „bílá městečka“ jsou města a větší vesnice v oblasti Andalusie v provinciích Cádiz a Málaga. Tzv. Cesta bílých měst zahrnuje asi dvacet obcí, jejichž společným rysem jsou domy s bíle natřenou fasádou. Důvod není však primárně estetický. Vápno se zde na bílení domů používá z ryze praktických důvodů, odráží totiž teplo, což se v nejteplejší oblasti Evropy, především v letních horkých měsících rozhodně hodí.
V kontrastu s bílou fasádou jsou městečka charakteristická též červenými nebo hnědými kachlovými střechami. Jsou zasazena do úbočí hor a většina z nich nese velké historické, kulturní i přírodní dědictví.
Pokud chcete poznat tu typickou Andalusii, tak rozhodně do některého z nich vyrazte. Ojeón, Grazalema, Vejer de la Frontera, Ubrique, Setenil de las Bodegas a další. Líbí se vám? Tak čtěte dál, ať se dozvíte víc.
Návštěva Mijas pro nás byla velmi příjemným zpestřením. Horské městečko patřící mezi pueblos blancos se tyčí nad letovisky Benalmadéna a Fuengirola. Město je vnořeno do úbočí svahů pohoří Sierra de Mijas a jsem si jistá, že vás okouzlí. Takže až vás přestane bavit válet se na pláži, vyrazte sem. Je to ideální místo na půldenní výlet z pobřeží. My jsme mu dali přednost před rozpálenou Cordóbou po dvou velmi intenzivních dnech ve vnitrozemí Andalusie, kdy jsme cítili potřebu zvolnit a trochu si odpočinout.
V kombinaci s dopoledním koupáním a lenošením na pláži to byl ve finále krásný den, na který moc rádi vzpomínáme.
Městečko Mijas vám nabídne neskutečné výhledy, úzké uličky s bílými domky a záplavu květin. Nechybí obchůdky s regionálními produkty a skvělé bary a restaurace. Obecně se Mijas dělí na čtyři samostatné jednotky–historické Mijas Pueblo s typicky bělostnou architekturou, obchodní a rezidenční čtvrť Mijas Costa, samostatný přímořský resort La Cala de Mijas a městské Las Lagunas de Mijas.
Za návštěvu dle mého názoru stojí především ta historická část Mijas Pueblo. První osadu na místě Mijas založil starověký kmen Tartessů, pak zde vládli Féničané, Římané a nakonec se tu na několik století usadili Maurové.
Ze samotného městečka se vám otevřou překrásné výhledy na Costa del Sol a v okolí můžete obdivovat množství olivovníkových hájů.
Historické jádro vykazuje typické arabské rysy. Dochovala se tu i část maurského opevnění. Navštívit zde můžete i malou toreadorskou arénu.
Mijas je známo také pro tzv. „oslí taxi“. O oslíky je tu dobře postaráno, dbá se na dostatek vody a stínu. Zvířata jsou pro „práci“ pravidelně obměňována a nesmí na nich jezdit nikdo vážící více než 80 kg.
Nicméně já osobně tento druh „atrakce“ pro turisty nemám ráda, zvažte, zda je pro vás skutečně nutné se na oslících svézt.
Na pohled vyšňoření fešáci samozřejmě přitahují pozornost, přesto myslím, že využívat zvířata pro tento druh zábavy není úplně etické. Pro děti to však může být velmi nevšední zážitek a nechám na vašem zvážení, zda je tato atrakce pro vás.
Do Mijas se dostanete poměrně jednoduše. Nejrychlejší je to samozřejmě autem, jste tu z pobřeží do 15 minut a parkovat můžete přímo v centru. Je tu na výběr více možností. Nejlepší volba je však parkovací dům v samém centru města, který má navíc velmi symbolickou cenu, pouhé 1 euro na den. (alespoň v době naší návštěvy to tak bylo, což nás velmi mile překvapilo). Z parkovacího domu navíc vyjedete výtahem přímo do historického centra města.
Druhá volba je autobus. Z Malagy jezdí pravidelně linka č. M 112, z Benalmadény linka č. M 121, z Torremolinos linka č. M 121 a z Fuengieroly linka M 114, M 122, M 221.
Frigiliana je údajně nejkrásnější vesničkou v andaluském regionu La Axarquía. Jestli je to pravda, budete muset zjistit sami 🙂 Každopádně, míříte-li při vašem tripu po jižním Španělsku do Malagy, tak tohle kouzelné místo určitě nevynechte.
Vesnička se nachází 7 km od města Nerja, na kopci nad ním. Představuje labyrint strmých dlážděných uliček vinoucích se kolem bílých domů zdobených barevnými květináči a pestrobarevnými kvítky všeho druhu. Má malebné historické centrum s fontánou, kostelem a kaplí, jehož významná část byla postavena už v době maurského království. Vesnice je známá svým bílým sladkým vínem, medem, výrobky z trávy Espartogras i tradiční keramikou.
Nejznámější fotopoint nejen pro milovníky instagramu je Mirador de la carretera de Torrox. Frigiliana je též ideálním místem pro start pěších výletů do hor. Můžete odsud vyrazit na spoustu treků a věřte, že příroda v okolí je opravdu nádherná, plná výhledů, skalních soutěsek, mostů, říček i vodopádů a zeleně.
Z Nerji se sem dostanete do pár minut autem nebo můžete vyrazit autobusem za 1,50 euro, který jezdí přibližně jednou za hodinu od nádraží.
Mezi kopci porostlými olivovníky se v andaluské provincii Cádiz na jihu Španělska rozkládá malé a neuvěřitelně krásné středověké městečko s názvem Zahara de la Sierra.
Jeho dominantou je zřícenina hradu, který zde založili Arabové. Zahara ukrývá spoustu půvabných zákoutí a starých uliček, které potěší každou romantickou duši.
My jsme jej navštívili na konci ledna a byli jsme zde jediní turisté. Trochu nevýhodou mimosezóny bylo, že téměř všechny hospůdky byly zavřené. Naše hladová břicha jsme tak museli uspokojit pouze sklenicí lokálního piva a luxusními olivami. Každopádně posezení na náměstíčku u kostela pod pomerančovníky bylo skvělou zastávkou v nabitém programu při cestě z Cádiz do Sevilly. A ten západ sluníčka, co vám budu povídat….na to se nezapomíná!
Pokud tu přibrzdíte, rozhodně se zastavte se na jedné z mnoha zdejších vyhlídek, která vám nabídnou pohled na zvlněné vnitrozemí i přilehlou vodní přehradu Embalse de Zahara-el Gastor.
Top vyhlídku najdete v mapě jako Mirador Tres Provincias o Mirador del Canapé.
Pokud se při vaší cestě do Andalusie zdržíte v oblasti Nerji déle než jeden den a máte rádi divokou přírodu, pak bude tento výlet přesně pro vás. Oceníte ho především v letních měsících, kdy se příjemně ochladíte. Větší část procházky budete totiž procházet vodou. I toto místo se stává čím dál tím víc populární, takže už se úplně za skrytou perlu označit nedá, ale když vyrazíte dopoledne a ideálně ve všední den, stoprocentně si ho užijete.
Cesta je dlouhá 8 km v jednom směru a není okružní. Jdete tedy stejnou cestu tam a zpět. Ideálním cílem vaší cesty je přírodní jezírko s vodopádem Vado de los Patos. Chcete-li si trasu zkrátit, můžete dojít pouze k prvnímu bazénku – Los Cahorros, což jsou cca 4 km v jednom směru. My jsme se v Nerje a jejím blízkém okolí zdrželi jen jeden den a již jsme na tento v podstatě celodenní výlet neměli časový prostor, avšak věřím, že do Malagy se budeme vracet, a tak na nás tento krásný trek ještě čeká:-)
Výchozím bodem trasy je kamenolom na konci údolí Chillaru / Cantera del Rio Chillar. Sledujte informace o stavu vody v korytě, nicméně stezka bývá průchozí celoročně, ideální je období od března do října.
*Dle informací na googlu je cesta korytem momentálně dočasně uzavřena-březen 2024, je tedy dobré si aktuální stav ověřit
Pokud vás zajímá více tipů na tradiční i netradiční místa, kam v Andalusii vyrazit a jak si zde ideálně naplánovat sedmi až desetidenní cestu, nahlédněte na obsah mého e-průvodce. Najdete zde i konkrétní odkazy do map, QR kódy, tipy na restaurace, ubytování a mnoho dalšího.
Až vás omrzí bílé fasády domů, která jsou v Andalusii na každém kroku, zkuste vyrazit do hor nad Esteponu. Tady totiž najdete jedinečnou modrou vesničku Júzcár. Dříve poklidná bílá vesnice se změnila celá v modrou poté, co zde v roce 2012 proběhla premiéra filmu Šmoulové.
Místní lidé ucítili příležitost více se zviditelnit a svojí iniciativou přitáhli pozornost a nové návštěvníky, čemuž přizpůsobili služby a oživili místní cestovní ruch.
Kromě modrých domků zde najdete i velké figuríny Šmoulů, obrazy na stěnách domů i stezku se šmoulí tématikou pro děti.
Úplně nejhezčí na tomto výletě je ale cesta do Júzcár. Je opravdu nádherná. Hory zde vytváří dechberoucí scenérie a kromě výhledů a úchvatných západů slunka si tu užijete stáda koz a neuvěřitelně krásné a rozsáhlé kaštanové háje.
A jeden praktický tip pro vás!
Pokud sem pojedete, přesvědčte se, že máte dostatek paliva v nádrži. Cesta je plná serpentín a spotřeba je vysoká. My jsme to velmi podcenili a měli jsme opravdu na mále…už to vypadalo, že půjdu zpět do vesnice pěšky „žebrat“ s kanystrem u místních o trochu naturalu 🙂 Naštěstí navigace fungovala dobře, rychle jsme se přizpůsobili a zvolili jako cíl nejbližší benzinku…dojeli jsme, ale bylo to o prsa!
Andaluský region má 8 provincií, z nichž ta nejvýchodnější je oblast s názvem Almería. A právě v této oblasti najdete jeden z posledních panenských koutů Evropy, Cabo de Gata.
Ojedinělý přírodní park, kde budete mít pocit, že jste se ocitli na samém konci světa. Pokud vyhledáváte místa s minimem turistů, tak by vaše cesta mohla při některé z návštěv španělské Andalusie mířit právě sem.
Skryté zátoky, prázdné členité pláže se skalnatými ostrými útesy strmě padajícími do Středozemního moře, to je realita, na kterou se můžete těšit.
Roste zde více jak 1000 druhů rostlin, kaktusy i exotické palmy nízkého vzrůstu. Na pobřeží najdete několik malých rybářských vesnic. Na jaře zde všechno kvete a pokud hledáte místo, které ještě odolává moderním výdobytkům doby a kde o turistu nezakopnete, věřte, že existuje.
Nese to s sebou avšak i záporné stránky. Infrastruktura pro jízdu autem zde není nejlepší. Pokud nechcete oblast objevovat pěšky, můžete si půjčit kolo.
Dalším skrytým skvostem, který jsme my bohužel minuli a na který jsem narazila poměrně náhodou při psaní mého průvodce a podrobném zkoumání mapy, jsou přírodní římské lázně poblíž městečka Manilva.
Můžete se zde stavit, až pojedete podél pobřeží ve směru na Gibraltar či Tarifu.
V těchto přírodních lázních se nachází údajně léčivé bahno. Voda je poměrně studená, což může být v letních horkých měsících příjemně osvěžující. Najdete zde ale i termální pramen v zídce.
Historie sirného pramene sahá až do pozdního středověku.
Vstup je zdarma, ale v období od 23. 6. do 10. 9., tedy v hlavní prázdninové sezóně je vstup do budovy lázně regulován radou města Casares. Nesmí být překročena maximální kapacita mezi 12 a 19 hodinou v týdnu a o víkendu mezi 12 a 20 hodinou.
Váš vstup si můžete rezervovat na webu města. Mimosezóně řešit rezervaci nemusíte.
Parkoviště je k dispozici asi 600 m od pramenů a je zde i malá restaurace.
Pokud jste milovníci skal, rozhodně byste neměli minout procházku v přírodní rezervaci El Torcal, která se nachází nedaleko nádherného městečka Antequera.
Z Malagy se sem dostanete zhruba do hodiny. Rezervace leží v nadmořské výšce 1339 m.n.m. a jsou odsud krásné výhledy na okolní krajinu. Obdivovat tu můžete skalní vápencové útvary různých velikostí i tvarů.
Auto je ideální zaparkovat u zákaznického centra a poté již zvolíte pěší trasu dle vašich preferencí a náročnosti. Detailní informace o přírodní rezervaci a trasách naleznete na jejich oficiálních stránkách
Španělsko je pro mě osobně úchvatná rozmanitá země a Andalusie mi opravdu přirostla k srdci. Snad jsem i vás nalákala k její návštěvě. Ať už se vydáte za světoznámými památkami UNESCO, které vám naprosto vyrazí dech nebo si chcete užít tepající atmosféru v rytmu flamenga se sklenkou vína v ruce či dáte přednost přírodním krásám tohoto regionu, odjedete bohatší o jedinečné zážitky a s dalším zářezem ve vašem hrudním koši. Na to vemte jed!
Věřím, že pro vás článek byl inspirací a pokud potřebujete pomoci s plánováním vašeho itineráře, ráda vám pomohu. Užijte si všechny vaše cesty a já se budu těšit, že mi třeba někdy pošlete i pozdrav nebo fotku, což pro mne bude tou největší odměnou.
Pokud vás moje články baví a chtěli byste dostávat pravidelnou dávku inspirace, sledujte mne též na sociálních sítích na Facebooku i Instagramu.
A jestli se k cestování po vlastní ose teprve chystáte, srdečně vás zvu do mojí soukromé FB skupiny Cestuj s úsměvem, šikovně a s úsporou – tipy a rady pro cesty po vlastní ose, kde najdete bezva komunitu podobně smýšlejících lidí, milujících cestování. Kromě inspirace zde načerpáte celou řadu informací, které vám přijdou vhod při plánování vaší cesty bez CK.
Triky, travel hacky a má podpora, díky čemuž už pro vás žádná cesta nebude překážkou a splníte si konečně vaše cestovatelské sny. Srdečně vás do skupiny zvu.
Pokud budete ve Frigilianě někdy v lednu, tak rozhodně doporučuji doporučuji spojit její návštěvu s Fiesta de San Sebastián (leden). Stojí to za to.
Díky moc za tip 🙂 snad se tam ještě vrátím, abych zažila něco nového 🙂