Saská metropole nepatří, alespoň z mého pohledu, zrovna mezi ta nejvíc top místa zabírající přední místa bucket listů milovníků cestování. I když možná se mýlím a jen jsem toto velmi atraktivní město na Labi objevila později než ostatní 😊
Upřímně nikdy jsem aktivně přímo nad návštěvou této metropole neuvažovala. Měla jsem ho spojené s nákupními „nájezdy“ do Primarku a s vánočními trhy. Obojí nelze Drážďanům upřít a obojí si tady maximálně užijete, jak trhy, tak nákupy, ale tohle město může nabídnout mnohem víc.
Tak jako to mají z Moravy kousek do Vídně, z Čech to máme do Drážďan v podstatě též, co by kamenem dohodil. Jste tu za tři hodiny, z Prahy nebo Karlových Varů i za kratší dobu. Jednodenní nebo víkendová návštěva se nabízí jako ideální varianta na pohodový trip se vším všudy. Pokud byste raději zvolili veřejnou dopravu, vlakové či autobusové spojení z ČR je velmi dostupné, časté a pohodlné.
Já osobně jsem tu byla na návštěvě dvakrát. Poprvé vlakem několik let zpátky, když jsem vyrazila s kamarádkou a našimi dcerkami na výstavu za Popelkou, na zámek Moritzburg, který leží kousek od Drážďan. Podruhé autem, vloni, kdy jsem sem s rodinou zavítala nasát tu správnou vánoční atmosféru na jedny z nejhezčích vánočních trhů v Evropě.
Každá návštěva byla úplně jiná, ale obě dvě byly moc fajn a každá mi ukázala město z trochu jiné perspektivy.
Německý název města Dresden je překvapivě odvozen od starosrbského „drežďany“, jež označovala původní obyvatele lužních lesů, kde žili slovanští Lužičtí Srbové. Později kolem 13. století se začala oblast germanizovat a přesídlilo sem sídlo saských kurfiřtů. Na bohaté město přetvořil Drážďany Friedrich August I. Silný. Za jeho vlády se Drážďany potýkaly též se silným požárem a paradoxně tato velká katastrofa městu a jeho pozdější podobě pomohla, protože vytvořila mnoho nového prostoru pro výstavbu.
Do historie Drážďan se také silně zapsal konec druhé světové války, kdy bylo v únoru 1945 při kobercovém náletu zničeno 60% města a zemřelo asi 25 tisíc lidí. Vypořádání se s touto katastrofou trvalo víc než půl století. Dnes jsou Drážďany moderní metropolí s přibližně 500 tisíci obyvateli, která uchovává ve svém nitru spoustu historických, především barokních skvostů.
Historické centrum města zvládnete pohodlně obchodit pěšky nebo s využitím MHD. Pokud přicestujete do Drážďan autem, je lépe nechat auto zaparkované na kraji města, případně v parkovacích domech. Pokud byste vjížděli do oblasti za řekou Labe s názvem Neustadt, vjíždíte do nízkoemisní zóny a musíte mít speciální emisní známku, kterou vydávají některé servisy a stanice STK. Jinak vám hrozí pokuta ve výši 60€.
Seznam drážďanských parkovišť najdete zde: https://www.dresden.de/apps_ext/ParkplatzApp/index
Jízdenku na MHD koupíte pohodlně na většině zastávek – mají žlutou barvu a dá se v nich platit i platební kartou.
Ceník jízdenek v Drážďanech:
U všech druhů jízdenek můžete mít libovolný počet jízd a přestupů.
Pokud jste z Ústeckého kraje, vyplatí se vám nákup jízdenky Labe – Elbe. Tato jízdenka totiž platí na veškerou veřejnou dopravu v Ústeckém kraji a na území Saska včetně tramvají, autobusů a vlaků v Drážďanech.
Jste-li milovníkem netradiční městské dopravy, a ještě k tomu si potrpíte na výhledy, tak se svezte drážďanskou lanovkou. Z čtvrti Loschwitz, v níž se vypíná 200 m vysoký kopec, odkud jsou krásné pohledy na město i řeku, můžete celoročně využít dvě lanové dráhy.
Začnu trochu netradičně, místem, které asi většina běžných turistů mířící do Drážďan, nevyhledá a dost možná o něm ani neví. I když je poměrně lehce googlitelné, především pro svou ojedinělost.
Já jsem na něj narazila náhodou v jednom z cestovatelských videí na Tik toku. Pokud nejste velcí milovníci historie a památek, o kterých se budu zmiňovat níže v článku, ale naopak máte rádi neotřelá místa, kde se sdružují především místní, a která mají ojedinělou atmosféru, tak pak se vám rozhodně bude líbit Kunsthoffpassage v alternativní části města na pravém břehu Labe s názvem NEUSTADT.
Tato část města je plná kaváren, hospůdek, klubů, milých obchůdků i malebných zákoutí a dává také prostor zajímavým, moderním uměleckým dílům. Máte-li rádi street art, rozhodně sem zajeďte, najdete tu celou plejádu parádních grafitti a zdí zdobených nejrůznějšími malbami. Rozhodně se tu i dobře najíte, zastoupeny jsou nejrůznější světové kuchyně. Tahle část měst přináší nevšední, pestrobarevnou, multikulturní atmosféru, která velmi kontrastuje tradičnímu historickému jádru starého města. Takže jestli se chcete dobře najíst, pobavit a načerpat inspiraci, víte, kam máte zamířit.
Kunsthoffpassage je takový trochu „highlight“ této čtvrti. Jde v podstatě o průchod přes pět sousedních dvorů obytných činžovních domů a upoutá především svou netradiční a originální architekturou. Nádvoří vytvářeli místní umělci a vy můžete posedět v některé z rozličných kaváren a užít si pestré moderní umění.
Celkově zde najdete 5 nádvoří: Nádvoří elementů, Nádvoří zvířat, Nádvoří světla, Nádvoří mýtických bytostí a Nádvoří proměn, které ovšem oceníte především večer, kdy zde vzniká zajímavá světelná produkce z vláken ve stěně.
Nejvíc top fotografovaná budova je Nádvoří elementů a říká se jí „zpívající dům“, který má kovové zdobení v podobě různých trubek, okapů a nálevek, které jsou umně poskládány a při dešti vytváří změť harmonických zvuků, takže to vypadá, jako by dům skutečně zpíval.
Na protějším domě jsou zase pomocí zohýbaných plechů znázorněny paprsky slunce a budova září sytě žlutou fasádou. Vytvořili jej umělci Annett Paul, Chrisoph Rossner a André Tempel a údajně byli inspirováni architekturou Petrohradu.
Na Nádvoří zvířat můžete obdivovat ve vyšších patrech ptáky, níže zahlédnete rozverné opice a dominuje obraz žirafy. Balkóny jsou zdobeny proutím a celé to působí jako cesta do pralesa.
Nádvoří světla je celkem nevýrazný prostor s velkým kovovým zrcadlem a je využíváno především při filmových projekcích a multimediálních vystoupeních.
Na Nádvoří mýtických bytostí jsou zdi jižní fasády zdobeny zvířaty a pohádkovými postavami a má symbolizovat soužití všech bytostí. Severní fasáda je zase pokryta nejrůznějšími astrálními jevy, kometami, hvězdami a dalšími prvky vesmíru, který je vše prostupujícím faktorem.
Celá pasáž je poměrně malá, projdete ji během chvíle, ale jednoznačně láká k posezení v některé z malebných kavárniček či hospůdek, např. v pivním obchůdku Hopfenkult nebo v bistru Lila Soße, kde se podává tradiční německá kuchyně netradičně formou tapas ve stylových zavařovačkách.
Až se budete vracet z Neustadt, vezměte to trochu oklikou přes mlékárnu Pfunds Molkerei. Není to totiž ledajaká mlékárna. V roce 2008 byla zapsána jako nejkrásnější na světě do Guinnessovy knihy rekordů.
Budova, ve které ji najdete, je z roku 1891. Majitel Paul Gustav Leander Pound o rok později vyzdobil obchod ručně malovanými obkládačkami v tehdy módním novorenesančním stylu.
Budova i obchod celkem zázračně přežila i válku a bombardování města v roce 1945.
Dnes funguje nejen jako obchod, ale i turistická atrakce. Mají tu mimo jiné 110 druhů sýru, výborné domácí karamelky, pomazánky a třeba i marmelády. Tu, co jsme zde ochutnali, jsme si koupili domů a skvěle se hodí k lahvince vína a sýrovému prkénku.
Mají tu prý také skvělou zmrzlinu, ale protože v době naší návštěvy byla pořádná zima, tak tu jsme neochutnali, tak zase třeba příště.
Pokud skutečně toužíte jet do Drážďan za nákupy a lákají vás luxusní světoznámé značky, zamiřte na nákupní třídu Prager Strasse. Je to 800 m dlouhá pěší zóna, která začíná v historickém centru města a končí u vlakového nádraží. Najdete zde celou řadu obchodů, restaurací a barů, většinou luxusních značek. Je tu ale postaveno i několik obchodních center, kde nakoupíte za pohodové peníze.
Galerie Altmarkt není její součástí, nicméně je na od Prager Strasse na dohled. Stojí na místě, které bývalo tržnicí. V současné době zde najdete několikaposchoďový obchodní dům. Najdete zde asi 200 obchodů různých značek, celou řadu restaurací, kaváren a barů, z nichž některé nabízí i kulinářské zážitky. Sídlí zde i cukrárna a kavárna Kreutzkamm, která bývala dvorním dodavatelem saského královského dvora.
Ještě vám zbyl čas a přece jen chcete vzít na milost i trochu tradice a historie?
Pak v každém průvodci rozhodně najdete tato místa jako absolutní „must see“ saské metropole😊
Jedna z nejvýznamnějších evropských uměleckých galerií sloužila původně jako sídlo saského kurfiřta. Dle původních plánů měl celý komplex zasahovat dál k Labi. Z původních plánů později sešlo, avšak Zwinger si našel své uplatnění. Stěžejní je zde obrazárna starých mistrů a galerie porcelánu. Areál Zwingeru neminete a určitě ho poznáte, bývá na každém druhém obrázku či pohlednici z této saské metropole. V době mojí návštěvy se část venkovního areálu rekonstruovala a byla zakryta, přesto ve mně zanechal poměrně impozantní dojem. Obě mé návštěvy Drážďan se odehrály v zimních měsících, v létě, kdy všude navíc zurčí fontány a záhony září pestrobarevnou paletou květin musí být dojem z této barokní nádhery ještě impozantnější.
Kostel Panny Marie, nejznámější dominanta Drážďan a hlavní evangelicko-luteránský kostel v Sasku. Tohle místo by vám fakt nemělo uniknout, a to ani v případě, že nejste věřící. Jde totiž o nejvýznamnější barokní památku v celém Německu a interiér kostela s obří hlavní kopulí, která je s průměrem 26 m a výškou 91 m jednou z největších kopulí na sever od Alp, je opravdu úchvatný. Zajímavostí je i jeho čtvercový, respektive kruhový půdorys, takže ochozy s lavicemi jsou umístěny po celém obvodu vnitřního chrámu kostela.
Kostel prošel v nedávných letech celkem zásadní rekonstrukcí a rozhodně stojí za alespoň krátkou návštěvu. Jeho historie sahá až do 11. století, kdy na jeho místě stával jen malý dřevěný gotický kostel, který byl později svržen a v 18. století nahrazen novým monumentálním chrámem.
Další významnou památkou, která rozhodně přitáhne vaši pozornost je budova místní opery. Ročně operu navštíví až 300 tisíc návštěvníků a kromě opery se zde specializují též na baletní představení.
Další místo, které mě zaujalo při procházce městem byl největší nástěnný obraz svého druhu na světě zvaný Fürstenzug. Obraz najdete na vnější stěně jízdárny Stallhof směrem do uličky Augustusstrasse. Obraz je složen z 23 tisíc porcelánových dlaždic a je na něm zobrazeno 34 saských panovníků.
No a abychom těch kostelů neměli málo, tak si sem dáme ještě jeden. Tak jako Frauenkirche je svatostánkem protestantů, tak katedrála Nejsvětější trojice patří katolíkům. Najdete ji hned u Labe, je vůbec největší v Sasku a zdobí ji 78 soch italského architekta Lorenza Mattieliho. Otevřena je denně od 10 do 16 hodin, v neděli od 12 do 17 hodin a vstup je zdarma. Hned v jejím sousedství můžete navštívit a pokochat se pohledem na residenční zámek Residenzschloss i s jeho 100 m vysokou věží Hausmannsturm. Informace ke vstupnému a otevírací době najdete zde: https://shop.skd.museum/tickets
Mezi další místa, která máte v historickém centru na dosah, patří třeba galerie Albertinum či městská čtvrť a promenáda Brühlova terasa. Za povšimnutí stojí i budova s netypickou architekturou, orientálními prvky v podobě minaretu či mešity. Nejedná se ale o žádnou historickou budovu, nýbrž o továrnu na cigarety – Yenidze. Obložení barevnými cihlami a orientální vzezření bylo zvoleno čistě z marketingových důvodů. Starou a novou část města spojuje mimo jiné Augustův most. Až do poloviny 19. století to byl jediný most ve městě.
Pokud se vydáte do Drážďan v době adventu, tak si zde užijete jedny z nejkrásnějších vánočních trhů. Hlavní tržiště na náměstí Altmarkt se nazývá STRIETZELMARKT (od slova Strüzel – pečivo v podobě štoly) a každoročně se otevírá již 588 let. Tržiště nabídne prostor až 250 obchodníkům. Většina zboží jsou tradiční krásné rukodělné výrobky a občerstvení. Výzdoba se mi velmi líbila, typická vánoční, veselá, milá, ale ne kýčovitá. Pro děti je otevřený Švestkáčkův dům s vánočním tvořením a dílnami.
Design napříč městem jednotný a působí to parádně…. A když do toho začne ještě tak krásně sněžit, tak 100% vánoční nálada zaručena, tedy až budete v příštím vánočním období plánovat, kam za atmosférou, tohle místo by na vašem seznamu nemělo chybět.
Tak co říkáte? Také vás Drážďany překvapily? Pokud ano, tak si zapište do svého bucket listu a třeba se tu spolu někdy potkáme 🙂
Nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno líp. Pokud se vám moje články líbí, můžete mě sledovat i na sociálních sítích pro víc inspirace nebo se přidejte do mé FB skupiny Cestuj s úsměvem, šikovně a s úsporou, kde získáte nejen inspiraci, ale také spoustu tipů na travel vychytávky a cestovatelské know-how a především podporu komunity stejně smýšlejících lidí. Srdečně vás do skupiny zvu.