Chystáme se na náš další výlet. Tentokrát vyrážíme s rodinkou na Malorku. Kontrolujeme počasí a přemýšlíme, jak se na to aprílové počasí vybavit, protože se zdá, že ani na Baleárech zatím není stabilně teplejší počasí a o aprílové deštíky není nouze.
Na pětidenní výlet po Evropě není třeba tahat zbytečně mnoho věcí, většinou nám každému v rodině stačí malý batoh na záda. A protože jsem letos k narozeninám dostala také nový kousek, cestovní batoh od Bestway, rovnou ho vyzkoušíme. Testem prošel už u mojí kamarádky a vypadá to na samá pozitiva 🙂
Pojďme se ale nejdřív podívat, jak to s těmi zavazadly při cestách letadlem vlastně je. V prvé řadě nemůžeme obecně říci, že řádky níže platí všeobecně. Pokud cestujete letecky, je třeba se vždy dívat na konkrétní zavazadlová pravidla dané aerolinky. V případě cest s CK nebo např. u dálkových letů, je většinou v ceně letenky již i odbavené zavazadlo. Bývá to většinou zvykem a již při nákupu letenky je dobré si tuto informaci ověřit, abyste nekupovali zbytečně další zavazadlo, které nepotřebujete.
U nízkonákladových aerolinek je to ale trochu jinak. Ceny letenek jsou často stlačeny na absolutní minimum a letecké společnosti se tak snaží vydělat na dalších doplňkových službách a občas jsou tyto služby v součtu dražší než samotné akční letenky 🙂
Níže uvedené informace vychází z mých zkušeností. Pamatujte, že je vždy opravdu nutné se informovat na aktuální pravidla u konkrétní letecké společnosti. Zavazadlová politika se mění a proto si informace před letem vždy ověřujte!
A jaká zavazadla tedy můžete mít?
Před nákupem letenky se informujte na povolené rozměry zavazadel. Každá letecká společnost má tyto informace uvedeny na svých webových stránkách. Základní kabinové zavazadlo bývá o rozměrech plus mínus 40* 25* 20 cm (povolené rozměry se liší dle společnosti o řádově několik centimetrů). Je to vlastně takový malý batoh nebo kabelka či taška na notebook. Toto zavazadlo máte v ceně letenky vždy. Jste-li schopni se do něj sbalit kompletně, již nic dalšího za zavazadlo připlácet nemusíte. Tašku nebo batoh ukládáte v letadle na zem pod sedačku před vámi.
Často jsem řešila, zda si k batohu mohu vzít např. ještě ledvinku nebo malou kabelku. Většinově se píše, že nikoliv, ale zatím vždy a všude malou kabelku crossbody nebo ledvinku respektovali. Mám v ní většinou doklady, peníze a telefon.
Máte též možnost v prostorách duty free zone nakoupit a tašku se suvenýry či občerstvením si vzít navíc k základnímu zavazadlu zdarma.
Potřebujete-li více místa na své věci, máte možnost si přikoupit navíc další kabinové zavazadlo. Rozměry tohoto zavazadla jsou opět aerolinkou určeny (může to být menší kufřík či taška). Toto zavazadlo ukládáte do přihrádek v letadle nad vašimi sedačkami.
Cena těchto zavazadel bývá plus minus od 6 do 20 euro za jeden let a osobu. Obecně je nákup nejlevnější hned na začátku s nákupem letenky. Čím blíže k letu, tím vyšší cena. Nejdražší je dokupovat zavazadlo až na letišti. S druhým kabinovým letadlem kupujete také tzv. Priority boarding, což vám umožňuje nastoupit do letadla přednostně. V praxi to ale vypadá většinou tak, že vás sice pustí přednostně, ale pak stejně čekáte v autobuse, který vás veze k letadlu, na všechny ostatní cestující, takže žádná velká výhra to není 🙂 Alespoň z mého pohledu.
Co je podstatné, ať již základní nebo toto přikoupené příruční zavazadlo se v případě kontroly musí vejít do stojanu aerolinky. Na gate před vstupem do letadla může tato kontrola proběhnout, a pokud byste zavazadlo do stojanu nedostali, zaplatíte nemalý poplatek 🙁
Má zkušenost je, že to příliš nekontrolují, ale stoprocentně se na to spolehnout nedá. Již jsem zažila, že slečnu za další látkovou tašku a ledvinku mimo batoh hnali platit poplatek a byli zcela neoblomní a na druhou stranu, často vidím spolucestující, kteří již na první pohled nesplňují pravidla týkající se rozměrů a v pohodě jim to prochází. Nechcete-li riskovat, či být ve stresu, tak rozměry dodržte, případně, máte-li větší batoh či tašku, neplňte ji až do vrchu, tak aby se do stojanu dalo zavazadlo zmáčknout či stáhnout popruhy 🙂
*Kdo jste z Prahy, tak si to můžete zajet na letiště vyzkoušet, stojany najdete dle jednotlivých aerolinek v odbavovacích halách 🙂
Jedná se o zavazadlo, které odevzdáte na přepážce, a které vám uskladní během letu do zavazadlového prostoru letadla. Je nutné ho odbavit až na letišti. Ale pozor, pokud letíte s nízkonákladovou společností, přestože půjdete kvůli kufru na odbavovací přepážku, nezapomeňte se předem odbavit online! Pokud to neuděláte, zaplatíte navíc ještě další poplatek za odbavení.
Zavazadlo, které takto odbavujete, je vhodné mít zamčené, označené vaším jménem s kontaktem a též obalené ve strečové fólii. U odbaveného zavazadla většinou nejsou důležité rozměry, ale hmotnost. Pokud překročíte zakoupený váhový limit, tak vás opět čeká placení navíc. Po přistání si zavazadlo vyzvednete na jezdícím pásu v příletové hale. Ceny se pohybují od 10 euro výše za jedno zavazadlo, let a osobu. Cena je odlišná též dle destinace. Platí stejné pravidlo jako u kabinových zavazadel, čím déle nakoupíte, tím to budete mít dražší.
Cestujete-li na lehko, většinu vašeho příručního zavazadla zabere oblečení, základní kosmetika a elektronika.
Pro příruční zavazadla platí toto pravidlo = do letadla je možné si vzít tekutiny o objemu do 100 ml a v celkovém množství maximálně 1 l na osobu. Všechny tekutiny musí být přepravovány v průhledném uzavíratelném sáčku.
Týká se to nejen vody, ale i sprchových gelů, šampónů a parfémů, odličovacích či micerálních vod, make- upu apod.
Já si beru na cesty pouze nejnutnější kosmetiku a využívám malé lahvičky či vzorky. Šampón či mýdlo mám buď v tuhém stavu nebo je nevozím vůbec. Témě všude a vždy je kosmetika k dispozici na hotelu či apartmánu a kdekoliv si ji můžete zakoupit za ceny, které jsou velmi podobné těm v ČR.
Co se týče vody, beru si prázdnou lahev, kterou si naplním na toaletě či v pítku s pitnou vodou. Vodu nebo jinou tekutinu včetně alkoholu si též můžete zakoupit za bezpečnostní kontrolou a po té je již možné si ji vzít s sebou na palubu letadla.
Osobně mi trvalo pár let, než jsem se naučila minimalizovat věci, které balím na naše výlety a cesty a stále to není ideální. Vlastně s tím tak trochu bojuji dál 🙂
Nastávají u mě dvě zcela odlišné situace, a to jedeme-li autem nebo letíme letadlem. V tom prvním případě nás stále nejsem schopna sbalit na lehko….prostě auto to uveze, je tam dostatek místa na vše a co kdyby se to náhodou hodilo 🙂 Suma sumárum, ať jedeme na tři dny do Krkonoš nebo na deset dní do Slovinska, máme plno a sotva zavřeme kufr 🙂
Jiná situace nastává při cestách letadlem, vlakem či autobusem. Je pravda, že při těchto druzích dopravy, cestování na lehko preferujeme, občas nějaké příruční zavazadlo navíc dokoupíme, Výjimečně i odbavíme jeden větší kufr pro všechny, a to především když s sebou táhneme šnorchlovací masky, boty do vody a nafukovací koblihy do bazénu 🙂 Chápete, že to je naprostá nezbytnost, že? 🙂
Většinu cest jsme se ale naučili zvládnout jen s batohem na zádech a je to opravdu velmi pohodlné.
Toto téma bude velmi individuální a každý to má zřejmě jinak. Mně vyhovuje donést si všechny věci, které bych si ráda vzala s sebou na jedno místo. Většinou je rozložím na postel a dle počtu dní, které budeme mimo domov, si nakombinuji variace oblečení. Musím samozřejmě respektovat lokalitu, předběžnou předpověď počasí a taky typ výletu – jinak se sbalíte do hor, jinak do města.
Základem je vrstvení + dva, tři klasické kousky, které můžete nakombinovat s čímkoliv a udělají skvělou službu. Na základě této přípravy si lehce vytipuji, co z připravené hromádky budu a nebudu potřebovat…to nepotřebné odložím.
V letních měsících a při cestách za slunným a horkým počasím minimalizuji teplé oblečení a vše s dlouhým rukávem si beru na sebe na cestu (dlouhé kalhoty, mikina, bunda, plné boty, čepice či klobouk). V letadle bývá poměrně chladno, mikina, šátek nebo šál na krk se hodí 🙂 .
Tip: potřebujete-li si vzít s sebou více teplých věcí či něco méně skladného, jednoduše si to vezměte na sebe. Budete možná trochu jako „sněhulák“, ale ušetříte. Jakmile projdete přes gate, nikdo to již neřeší a klidně si můžete na batoh navěsit, co chcete. Nebo vytáhněte další tašku, do které si věci nandáte 🙂
Viděla jsem už cestovat lidi s lyžařskou helmou, potapěčskými brýlemi nebo se dvěma bundami na sobě a nikoho to nevyvádělo z míry 🙂
TIPY na balení:
A jak jste na tom s balením vy? Pevně věřím, že pro vás výše uvedené informace mohou být užitečné. Balení zdar a nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno líp 🙂
Pokud vás moje články baví a chtěli byste dostávat pravidelnou dávku inspirace, sledujte mne na sociálních sítích na Facebooku i Instagramu a jestli se k cestování po vlastní ose teprve chystáte, srdečně vás zvu do mojí soukromé FB skupiny Cestuj s úsměvem, šikovně a s úsporou – tipy a rady pro cesty po vlastní ose, kde najdete bezva komunitu podobně smýšlejících lidí, milujících cestování. Kromě inspirace zde načerpáte celou řadu informací, které vám přijdou vhod při plánování vaší cesty bez CK.
Triky, travel hacky a má podpora, díky čemuž už pro vás žádná cesta nebude překážkou a splníte si konečně vaše cestovatelské sny. Srdečně vás do skupiny zvu.
A pokud ještě váháte, zda je cestování bez CK to pravé „ořechové“ pro vás, tak si stáhněte zdarma ebook „7 kroků pro cestovatele začátečníky“, který vám pomůže utřídit myšlenky a ukáže vám, jak si svou první cestu po vlastní ose naplánovat.