Rolničky, světýlka, vůně medového koření a svařeného vína či punče, už se těšíte? Pokud jste milovníci vánočního období a rádi navštěvujete adventní trhy, pojďte se mnou mrknout, kam se letos můžete vydat za parádní vánoční atmosférou.
Snad všechna větší i menší evropská města připravují nějakou variantu vánočních trhů v době adventu. Některé jsou menší, neokázalé spíše s domáckou až rodinnou atmosférou a jiné naopak pompézní se stovkami stánků s nejrůznějším zbožím a programem.
Ať už si vyberete jednu nebo druhou variantu, máte na výběr ze spousty možností. U mě to hodně záleží na náladě, situaci a taky časových možnostech, které mám k dispozici.
Ráda si místa, která navštěvuji užívám se vším všudy, proto i když mířím za adventními trhy, snažím se v daném místě vidět nebo zažít ještě i něco navíc.
Mimo to města mají v době adventu kouzelnou atmosféru a byla by škoda soustředit se jen na jedno místo se stánky 🙂 Vybrala jsem pro vás 5 míst, která jsou dle mého gusta a která rozhodně stojí za návštěvu, protože kromě trhů zde najdete nespočet možností, jak si je užít a tak se z návštěvy adventního trhu může stát parádní víkend plný odpočinku, vjemů a zážitků.
KDY? 24. 11. 2024- 24. 12. 2024
Pokud se vydáte do Drážďan v době adventu, tak si zde užijete jedny z nejkrásnějších vánočních trhů.
Hlavní tržiště na náměstí Altmarkt se nazývá STRIETZELMARKT (od slova Strüzel – pečivo v podobě štoly) a každoročně se otevírá již 589 let. Tržiště nabídne prostor až 250 obchodníkům. Většina zboží jsou tradiční krásné rukodělné výrobky a občerstvení. Výzdoba se mi velmi líbila, typická vánoční, veselá, milá, ale ne kýčovitá. Asi největší událostí adventního období bývá Festival štoly, který se letos koná 9. 12. 2023
Těšit se můžete i na slavnost zasvěcenou kominíkovi za sušených švestek, Pflaumentoffel. Ta bývá spojena s řadou akcí a workshopů pro děti.
Design napříč městem jednotný a působí to parádně. Obří vánoční stromeček, vánoční pyramida, obloukový svícen i historické vyhlídkové kolo ….A když do toho začne ještě krásně sněžit, tak 100% vánoční nálada zaručena.
Rozhodně se můžete těšit i na skvělé jídlo a pití. Nejde jen o výborný punč, svařák a pečené kaštany, ale o celou řadu výborných místních specialit. Vše připravováno z čerstvých surovin před vámi, od přípravy těsta po pečení v peci! Žádné smažené blafy a polotovary. Prodejci v stylovém oblečení, v kostýmech a nesmírně usměvaví, vstřícní a milí.
Mimo hlavní trh je ve městě spousta dalších menších nebo tématicky zaměřených tržišť.
Jeden z nich je kousek od kostela Frauenkirche, který byl vloni znovu otevřen po rekonstrukci (je nádherný, interiér stojí za návštěvu, vstup je zdarma). Trh se nachází na Münzgasse. Najdete zde hlavně stánky s tradičními řemeslnými výrobky.
Na NEUMARKTU je oproti tomu menší tržiště s Betlémem, stánky s ukázkami cechovních řemesel a rukodělnými výrobky -rytci, malíři, řezbáři, zvonaři, hodináři, krajkáři a další. Malý kolotoč a živé sochy pobaví děti. Celé náměstí je vyzdobeno žlutými ochranovskými hvězdami.
Na nádvoří zámku Residenzschloss je středověké vánoční tržiště STALLHOF.
V neposlední řadě by vás mohly zaujmout vánoční trhy s názvem Drážďanská zimní světla, které odstartují již 29. listopadu na Prager Strasse.
…. No a dalších několik trhů je rozmístěno i jinde ve městě. Takže rozhodně máte z čeho vybírat.
Při loňské návštěvě jsme trochu podcenili hotovost. Předpokládala jsem, že se i na trhu bude dát platit kartou, ale bohužel minimálně, takže doporučuji raději více hotovosti s sebou.
Rozhodně doporučuji zaparkovat mimo město. Jet do centra autem je za mne absolutní nesmysl, zbytečný stres, čas a peníze navíc. Tedy auto ideálně nechte na okraji Drážďan.
Zde je seznam drážďanských parkovišť.
My vybrali oblast Messe Dresden. Zaparkovat se zdarma dalo na parkovišti u Sportareal Ostra, hned za fotbalovým stadionem.
Odsud stačilo popojít kousek zpět na zastávku MHD, odkud se dostanete přímo k trhům nebo i jinam do města. Jízdenky koupíte v žlutém automatu na zastávce (běžně lze platit i kartou). Pokud jste rodina, vyplatí se vám koupit celodenní rodinnou jízdenku.
Detailní informace o programu a organizaci trhů naleznete na webu pořadatele případně sledujte FB stránku Drážďany.
Pokud přijedete do města již ráno, rozhodně si prohlédněte historické centrum, případně sjeďte do části s názvem Neustadt. Tato alternativní část města na pravém břehu Labe má velmi neotřelou atmosféru. Pro víc inspiraci, jak si užít den v Drážďanech, můžete nahlédnout do mého staršího článku.
KDY? Salzburg – 21. 11. 2024 1. 1. 2025
Pokud vám někdo řekne, že jede na adventní trhy do Rakouska, napadne vás asi na první dobrou, že míří do Vídně. Vídeň má bezpochyby jedny z nejkrásnějších trhů v Evropě. Na mnoha místech města s doprovodným programem a také parádním veřejným kluzištěm.
Já vás chci ale letos pozvat do dvou jiných rakouských měst. Adventní trhy jsou zde sice o něco menší, ale svou atmosférou, výzdobou a nápaditostí mohou těm vídeňským směle konkurovat.
Salzburg ve vánočním období jsem navštívila s manželem už pěknou řádku let zpět, ale moc ráda na tuto návštěvu vzpomínám.
Město má naprosto parádní polohu, je zasazeno v oblasti Solné komory a obklopeno majestátními Alpami. Historické centrum s jeho uličkami plnými útulných restaurací, obchůdky s vánočními ozdobami, všude vonící punč, Mozartovy koule a vynikající obří preclíky. Tak přesně tak si Salzburg pamatuji.
Vánoční trh se nachází v samém srdci historického centra Salzburgu, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je opravdu úchvatné. Najdete jej na úpatí pevnosti Hohensalzburg a v okolí dómu. K pevnosti vám doporučuji si vyšlápnout nebo vyjet zubačkou, je odsud parádní výhled na město.
Na programu bude též tradiční závod čertů Krampusů, v neděli 5. prosince od 18:30 hodin a v neděli 6. prosince přinese Mikuláš dětem dárky.
Často se zde pořádají živé hudební vystoupení, včetně tradičních písní a hudby Mozarta. Každý čtvrtek a sobotu zní též hudba tvořená dechovými nástroji z místní věže.
Pokud se do Salzburgu vydáte, neměli byste vynechat ani místo, kde vznikla jedna z nejslavnějších a nejznámějších koled, „Tichá noc“.
Tahle píseň je v podstatě celosvětový hit! Byla přeložena do 300 jazyků a zpívá se i v zemích, které vůbec křesťanské vánoce neslaví. V USA ji zpopularizoval Bing Crosby a jeho vánoční deska spolu s touto koledou se stala po dlouhou dobu jednou z nejprodávanějších desek v Americe.
Píseň symbolizuje víru v lepší časy a dokonce byla zapsána jako nehmotná národní památka Rakouska do seznamu UNESCO.
Samotná píseň má zajímavý příběh, vznikla v malém městečku nedaleko Salzburgu, v Oberndorfu.
V roce 1818 tu zjistili, že měchy varhanů prokousaly myši a je ohrožena vánoční mše. Místní kaplan a básník si ale poradil a požádal varhaníka, který tu hrál, zda by nezhudebnil jeho báseň, kterou složil.
No a tak byla Tichá noc poprvé odehrána 24. prosince 1818 v kostele v Oberndorfu pouze za doprovodu kytary.
Příběh písně i kapličku Tiché noci, která nahradila později původní kostel sv. Mikuláše, si v Oberndorfu můžete prohlédnout. Je zpřístupněna celý rok a krátká asi půlhodinová komentovaná prohlídka stojí 3 eura. Navštívit můžete i místní muzeum, které mapuje historii koledy a život jejich autorů (vstupné 4 eura).
Samotné městečko na řece Salzach nedaleko Salzburgu je moc hezké a rozhodně stojí za návštěvu kdykoliv, ale v předvánočním čase obzvlášť. Probíhá tu spousta kulturních doprovodných akcí a sváteční atmosféra je zaručena.
KDY? 22. 11 2024 – 24. 12. 2024
Do rakouského města Graz neboli Štýrského Hradce jsem letos plánovala naši cestu za adventní atmosférou. Nakonec to ale dopadlo jinak a navštívíme úplně jiné místo, a to lotyšskou Rigu.
Přesto mám Graz stále na pomyslném seznamu míst s adventními trhy, která bych ráda viděla, celkem vysoko.
Na vánoční období v tomto městě slyším jen samou chválu. Advent je tu považován za „páté“ roční období a všichni se tu na něj pečlivě chystají a těší.
Město se oblékne do tisíce světelných dekorací, připraví stánky s vánoční výzdobou a rozmanitým sortimentem a také program pro nejmenší návštěvníky. Každou adventní neděli od 14 do 16 hodin je připraven speciální program pro děti a čeká na ně též vánoční vláček a kolotoč.
Hlavním děním pro vánoční trhy je Hauptplatz, ale další trhy najdete i na Südtiroler Platz, kde panuje rustikální atmosféra a kde si vychutnáte skvělé svařené víno či vánoční klobásky. Náměstí bude letos zdobit „největší malovaná koule“ a sáňky.
Ve městě narazíte i na řadu dalších menších trhů, kdy některé z nich odevzdávají své výdělky dobročinným spolkům.
Nedaleko Grazu můžete též navštívit poslední dobou stále oblíbenější světelný park ve městě Murhof. Mottem letošního ročníku parku Lumagica je „Adventure Earht“ a koná se každý všední den od 17. 11. 2023 do 7. 1. 2024, vždy od 16:30 do 21:30 hodin.
Více informací o veškerém program adventních trhů najdete na webu pořadatele.
Kromě trhů stojí určitě za návštěvu místní hradní pevnost na zámeckém vrchu Sloßberg, od které se vám nabídne krásný pohled na město a okolí. K hradu dostanete pohodlně lanovkou nebo po svých. Za zmínku stojí i věž Uhrturm s obřími hodinami, které uvidíte už z dálky a Glockenturm, věž známá obřím zvonem těžkým 5 tun, který je odlitý z dělových koulí. Oblíbenou atrakcí v Grazu je též zvonkohra Glockenspiel, která by se trochu dala přirovnat k našemu orloji.
KDY? 17. 11. 2024 až 31. 1. 2024
Budapešť mám osobně velmi ráda. Tohle město má opravdu co nabídnout. Každý návštěvník si tu přijde na své. Byla jsem tu už dvakrát, pokaždé v jiném ročním období (léto, zima) a vždy jsem si návštěvu maximálně užila.
Vánoční trhy jsem zde osobně nenavštívila, protože cesta do Budapešti je pro mě už celkem z ruky a vyplatí se mi sem jet jen na prodloužený víkend, k čemuž jsem v období adventu ještě neměla příležitost. Přesto jsem se rozhodla vám sem do článku informace vložit, protože jsem přesvědčená, že návštěva Budapešti v době vánoc bude krásný zážitek.
V době adventu město zdobí tisíce světel a jeho atmosféra je tak ještě kouzelnější než obvykle. A kromě trhů si tu užijete i skvělé jídlo, historické památky, romantická i neotřelá ojedinělá místa a v neposlední řadě také koupání v proslulých termálních pramenech.
Ikonický vánoční trh se v Budapešti koná na náměstí Vörösmarty, který je jen kousek od slavného řetězového mostu. Mimo to najdete ale po celém městě menší či větší adventní jarmarky, z nichž jeden za nejpůsobivějších je ten u baziliky svatého Štěpána.
Na návštěvníky zde čeká stovka stánků s autentickými produkty, home made výrobky či šperky a pokud si libujete v kulinářství, tak tu budete jako v ráji. Gurmánské speciality najdete na každém rohu.
Každé odpoledne od půl šesté tu můžete sledovat velkolepou světelnou projekci na průčelí baziliky a v pátek a o víkendu ji navíc doplní koncert živé hudby.
Podobně jako ve Vídni, i v Budapešti najdete též ledové kluziště, kde si budete moci zabruslit.
V Budapešti se opravdu dá téměř všude platit kartou, není tedy nutné rozměňovat větší finanční hotovost a vést si s sebou kupu forintů.
V průběhu trhů jezdí i dětský vláček, který je v provozu ve všední den od 14 do 20 hodin a o víkendu od 11 do 20 hodin. Pro děti je připraven též řemeslný koutek.
Detail o trzích najdete též na webu Průvodce Budapeští.
No a když už budete v Budapešti, byla by škoda se soustředit jen vánoční trhy. Rozhodně doporučuji navštívit bývalou židovskou čtvrť a některou z Ruin pubs. Ty nejznámější ruinové bary jsou dnes v ulici Kazinczy v sedmém městském obvodě v centru, v Budapešti najdete asi okolo 20 míst vybudovaných na principu ruinových barů.
Některá jsou již divočejší, jiná klidnější a z některých postupně vznikly hudební kluby. Ten úplně nejstarší ruinový bar v Budapešti najdete pod názvem SZIMPLA KÉRT. Je to vyhlášené místo a bývá tu dost plno, tak pokud se sem vydáte o víkendu, je lépe si udělat předem rezervaci.
Rozhodně doporučuji zajít i do některých z termálních lázní. Výběr máte celkem široký. Nejvyhlášenější jsou Szechenyi lázně...no upřímně, mně se zdály dost přeplněné a stačily by mi tam tak dvě hodiny. Lázně mají z mého pohledu mnohem hezčí exteriér než interiér, takže raději bych je navštívila v létě. Ale udělejte si názor sami, rozhodně nejsou tak vyhlášené a oblíbené pro nic za nic 🙂
Z dalších možností, které bych případně doporučila, jsou Gellértovy lázně, které mají naopak nejkrásnější interiéry, tedy pro zimní období ideální. Dále můžete zvolit lázně Rudas v arabském stylu s výhledem na město nebo třeba Király, které mají původ již v době Osmanské.
Než z Budapešti odjedete, dopřejte si vánoční plavbu po Dunaji v podvečerních nebo večerních hodinách. Bude trochu zima, tak se na to připravte, ale ten pohled z vody na osvícenou metropoli a především Parlament a Budínský hrad, za to opravdu stojí!
KDY? 29. 11. 2024 – 7. 1. 2025
Vánoční trhy ve Wroclawi patří k jedněm z nejkrásnějších v Polsku. Pokud se rozhodujete mezi více polskými městy, pak volte buď Krakov nebo Wroclaw a rozhodně nesáhnete vedle.
Wroclaw je krásné historické město, které stojí za návštěvu kdykoliv. Výhodou Wroclawi je i to, že je velmi dobře dosažitelná z ČR a na adventní trhy nebo na výlet se sem tak můžete vydat i jen na otočku na jeden den nebo víc na pohodu na víkend.
Vratislav je mimo jiné univerzitní město, velmi rušné a živé, plné příjemných kaváren a restaurací. Centru dominuje Rynek Glowny, kde se také konají hlavní vánoční trhy. Samotné náměstí je nádherné a přitahuje pozornost turistů především díky budově městské radnice z 13. století a dalších krásných barevných domků, které dodávají místu hravost a útulnou atmosféru. Ve vánočním období se Rynek rozsvítí tísici světel a zaplní řadou stánků s nejrůznějšími dobrotami.
Jarmark Bożonarodzeniowy najdete však nejen na Rynku, ale také v přilehlých ulicích Świdnicka a Oławska a na Solném náměstí, Plac Solny, kterému bude opět dominovat dům s vyhlídkovou plošinou a věží s osvětlenými hodinami.
Nejvýraznějším symbolem wroclavského adventu je Vánoční trpaslík. Stačí se dotknout třikrát jeho čepice a vyplní se vám všechny vaše sny 🙂
Vánočního trpaslíka můžete vidět ve městě jen jednou v době adventu, ale ostatní trpaslíky, tzv. Krasnale si můžete užívat celoročně. Ve městě jich najdete víc jak 400 a jsou všude, kam se jen vrtnete.
Čtou, bádají, schovávají se, visí na lampách, pracují i odpočívají….svým výrazem, pózou a vzezřením většinou odráží místo, kde se nachází. Jsou prostě symbolem města a baví malé i velké.
Wroclawské vánoční trhy jsou vyhlášené i dětským pohádkovým lesem, kde si děti užijí krásné pohádky s kouzelnými vizualizacemi a zvukovým efekty, kolotoč, pohádkovou chatu a také dvoupodlažní dům s továrnou na dárky. V přízemí tohoto domu budou moci pozorovat práci elfů a přípravu vánočních dárků a na závěr můžou vystoupat na terasu domu a užít si pohled na krásně osvětlené náměstí s vánočním stromkem.
Při vašem vánočním putování městem zajděte i na ostrov Tumski, který je spojen s městem srdíčkovým mostem a o vánocích je krásně osvětlený. Na vyhlídku si můžete zajít do věže katedrály sv. Jana Křtitele, případně na Sky Tower (placený vstup do 49. patra).
Ochutnat nezapomeňte skvělé „gofry bublinkove“ či likér Opilá višeň. Tento originální podnik najdete přímo na Rynku a návštěvu doporučuji i abstinentům, protože i když si drink nedáte, samotný interiér tohoto vymazleného podniku vás rozhodně oslní.
Ve slavnostní stodole se schováte před mrazem a ohřejete se teplým nápojem, typickým svařeným vratislavským vínem nebo Krasnalskou čokoládou.
Twemín: 22. 11. – 5. 1. 2025
Kouzelné belgické město Bruggy jsem navštívila vloni na podzim. Bruggy mě uchvátily. Je to naprosto kouzelné místo s pohádkovou atmosférou. Klidné, dýchající historií a pohodou, tak odlišné od dynamického a multikulturního Bruselu. Prožít tu vánoční čas = absolutní romantika. Jestli chcete někde žádat o ruku, tak tohle je jedno z míst, které bych vám s klidným srdcem doporučila 🙂 Úspěch jednoznačně zaručen.
Vánoční trh v Bruggách trvá od poloviny listopadu do začátku ledna a hlavním centrem dění je náměstí Grote Markt a okolí zvonice věže Belfort.
Náměstí je zaplněno stánky s jídlem, pitím i řemeslnými výrobky a pokračuje dál do uliček v okolí náměstí.
Můžete si tu pochutnat na belgických pivech i místím ginu, no a samozřejmě nechybí ty nejlepší a nejvoňavější vafle či čokoláda ve všech možných variantách. Na jezeře Lásky, jak je přezdíváno jezero Minnerwater si za dobrých klimatických podmínek můžete zabruslit nebo svezte loďkou po kanálech a obdivujte nádherně nazdobené město.
Bruggy se vám zaryjí pod kůži, můžete tu strávit den či prodloužený víkend a rozhodně se nebudete nudit. A kdyby vás to tady náhodou už nebavilo, vlakem se do půl hodiny lehce dostanete do sousedního Bruselu či do Gentu.
Do Belgie létá na pravidelné lince z Prahy letecká společnost Ryanair nebo např. polský LOT. Jen pozor, v případě cesty s Ryanair přiletíte na letiště Brusel – Charleroi, které je vzdálené od Bruselu asi hodinu cesty autobusem. Přímo z Charleroi můžete jet i rovnou do Brugg. Na adventní víkendy startují letenky na částce 4000 Kč zpáteční.
Více o mém belgickém tripu a místech, která rozhodně stojí za vidění si můžete přečíst v mých starších článcích.
Termín: 17.11. – 21.12. 2024
Pokud chcete zažít trošku něco jiného a vyrazit si za vánoční atmosférou kousek na sever, tak jednou z možností je výlet do dánské Kodaně.
KDY? Adventní trhy se tu konají od 19. 11. 2023 do 31, 12. 2023, denně od 11 do 22 hodin.
Největší a nejslavnější trhy se tu konají v zábavním parku TIVOLI na Radničním náměstí. Najdete tu klasiku, desítky prodejní stánků s různými dobrotami a tradičními výrobky. Ochutnejte místní klasiku – perníková srdce, palačinky nebo marcipán či rýžový nákyp 🙂
Na vašem seznamu ochutnávek by taky neměl chybě místní kořeněný alkoholický nápoj, gløgg, což je jakási severská varianta na vánoční punč.
Nejvíce si to zde užijí asi děti. Čeká je fůra vánočních atrakcí od kolotočů přes divadlo až po kluziště a Santův dům a setkat se můžou i s jeho soby. Do toho tisíce světýlek a jste ve vánočním ráji.
Do Kodaně můžete letět z Prahy, letenky na prosincové prodloužené víkendy teď startují na 2500 za zpáteční let, ale spíše počítejte s částkou okolo 4 – 5 tisíc.
Kodaň je moc hezké město, které nabízí pohodu na celý víkend. Můžete navštívit třeba i ZOO, které má jedna z mála zoologických na světě v chovu Pandu velkou.
Určitě se zajděte podívat i na ikonickou sochu Malá víla. Toulky nazdobeným městem a přístavem vám navodí tu správnou adventní atmosféru 🙂
Více se dočtete na webu pořadatele.
Na mém seznamu pro další roky a vánoční období je francouzský Štrasburk, estonský Tallin a německý Norimberk nebo některé z menších německých příhraničních měst a již výše zmiňovaný Graz.
A kam vyrazíte letos vy? Ať už to bude kamkoliv, užijte si vánoční atmosféru v klidu a pohodě a pokud zrovna vánočnímu období neholdujete a raději byste vyrazili někam za teplem, přeji fajn volbu a štěstí při nákupu letenek za fajn cenu.
My letos vyrážíme za vánoční atmosférou do Pobaltí a určitě vám přinesu krátký report na mých sociálních sítích, tak mě nezapomeňte sledovat a nechte se inspirovat třeba pro příští rok.
Pokud vás moje články baví a chtěli byste dostávat pravidelnou dávku inspirace, sledujte mne a jestli se k cestování po vlastní ose teprve chystáte, srdečně vás zvu do mojí soukromé FB skupiny Cestuj s úsměvem, šikovně a s úsporou – tipy a rady pro cesty po vlastní ose, kde najdete bezva komunitu podobně smýšlejících lidí, milujících cestování. Kromě inspirace zde načerpáte celou řadu informací, které vám přijdou vhod při plánování vaší cesty bez CK.
Triky, travel hacky a má podpora, díky čemuž už pro vás žádná cesta nebude překážkou a splníte si konečně vaše cestovatelské sny. Srdečně vás do skupiny zvu
A pokud ještě váháte, zda je cestování bez CK to pravé „ořechové“ pro vás, tak si stáhněte zdarma ebook „7 kroků pro cestovatele začátečníky“, který vám pomůže utřídit myšlenky a ukáže vám, jak si svou první cestu po vlastní ose naplánovat.