Teda alespoň v našem případě ne! My jsem velicí milovníci vína a na ochutnávku jsme se samozřejmě moooc těšili 😊A víte, že Portské vlastně nemá s Portem nic společného? Jestli chcete poznat opravdový příběh portského vína, musíte do některého z vinařství ve Vila Nova De Gaia.
Kdo jste už někdy Portské víno ochutnal, víte, že je jiné než běžná vína. Je těžší, hutné a má velmi plnou a sladkou chuť. Stačí ho trochu na to, abyste odrovnali všechny vaše chuťové pohárky 😊
Region Douro je zapsán v seznamu UNESCO. Jde o velmi kopcovitou oblast obklopenou horami. Budete-li mít při návštěvě Porta lepší počasí než my, určitě neváhejte, půjčte si auto a vyrazte sem na výlet. Panoramatické výhledy na meandrující Douro, kopce poseté vinicemi, pohostinné zapadlé vesničky a krásná okolní příroda, to je balzám na duši a ještě více umocní váš zážitek z návštěvy Porta a této oblasti Portugalska. My se sem rozhodně vrátíme, abychom si tuhle nádheru dopřáli.
Hory dodávají této oblasti jedinečnost. Pohoří Marao a Montemuro zde slouží jako překážka, která chrání údolí před vlhkými západními větry vanoucími od Atlantiku. Region se vyznačuje poměrně velkými teplotními skoky. Zimy jsou velmi chladné a léta naopak suchá a horká. Vinná réva se tak musí „poprat“ s těmito rozdíly a vinaři chytře pracují s rozmístěním podpůrných zdí, které ji chrání a zajišťují jí teplotní komfort.
V přístavu můžete vidět a prohlédnout si lodě, které víno převážely. Je prostě fascinující uvědomit si, kolik je za tou skvělou sklenkou plnou lahodné chuti práce a času 😊
Na svazích nad řekou v údolí Douro se pěstuje mnoho odrůd vína. Portské se vyrábí výhradně z hroznů vypěstovaných v této oblasti. Z hroznů se nejprve vylisuje a vyfiltruje mošt, který se nechá kvasit v uzavřených nádržích. Po vykvašení zhruba poloviny cukru je mošt přečerpán do sudů, ve kterých je už předem připravena pálenka (70 % neutrální alkohol), která okamžitě zastaví proces kvašení. Nezkvašený cukr tak již ve víně zůstává a přidáním pálenky se zvedne podíl alkoholu na 19 – 22%. Víno pak různě dlouho dozrává v sudech.
Pro ochranu kvality byla oblast výroby vína Douro vymezena jako první na světě v roce 1756. Technika pěstování výroby se po dlouhá staletí měnila a v 70. letech 20. století došlo k oživení produkce a know-how. Začalo se investovat do technologií a kromě portského vína přibyla výroba klasických stolních vín. V současné době je dokonce produkce stolního vína vyšší než portského.
Ochutnat zde můžete celou řadu opravdu super kvalitních vín, bílých i červených. Mnohá z nich získala ocenění na nejrůznějších celosvětových soutěžích.
To, co nám nalil majitel malého milého stánku na ochutnávku za 2 eura v tržnici Bolhao, to bylo tzv. „nebe v hubě“…wow, takové víno prostě na stojáka v pláštěnce na trhu nečekáte 😊 O to víc vás to dostane do kolen. Reserva z roku 2019, červené, plná chuť, ovocné tóny, voňavé, ale žádná kyselina, „ocásek“, pálení žáhy…no co vám budu…vinaři mi rozumí a vy ostatní, pardón, ale to nejde jinak, než vychválit 😊
A co teprve, když vyrazíte do sklípku! Vila Nova de Gaia je vlastně samostatné město se svou radnicí, znakem a samosprávou, nicméně jako turista to neumíte rozlišit a jednoduše berete toto město jako součást Porta. Pověstná je tato oblast na jednom z břehů Douro tím, že zde sídlí místní i celosvětově známé vinařské společnosti a můžete zde navštívit vinné sklípky a vidět sortiment a výrobní proces celé řady vinařství. Již na promenádě ve směru od Ponte de Luíz uvidíte znaky a vlajky vinařství, které zde produkují své zboží a že jich je požehnaně! Mnohé z nich mají sídlo a vinařství přímo na promenádě, jiná jsou schovaná hlouběji ve vnitrozemí v uličkách města.
My jsme v rámci Porto Card měli možnost získat prohlídku s ochutnávkou se slevou 30 % a vybrali jsme si vinařství Ferreira. Je trochu dál a není asi tak profláklé jako např. Sandeman nebo Cálem či Grahams. To nám ale vůbec nevadilo. První odpoledne se nám však do sklípku nepovedlo dostat, prohlídku bylo nutné rezervovat předem, a tak jsme si ji zamluvili na druhý den.
Prohlídka probíhala v angličtině. Jdete společně ve skupině, ale máte i možnost si v rámci svého tempa vše prohlédnout a vyfotit. Mně bylo vinařství sympatické hned ze dvou důvodů:
270 let bylo know – how přenášeno z generace na generaci a zdokonalována nejen výroba a celkový proces zrání vína, ale i marketing a prodej a budování značky. I to je součást prohlídky. Je velmi zajímavé sledovat, jak se měnily etikety i jak se vyvíjela reklama na víno. Prohlédnete si plničky lahví a opotíte se při představě, že každá jedna etiketa byla na lahev nalepena ručně jednou ze stovky zde zaměstnaných žen….žádné stroje, pěkně rúčo fůčo, mazec, že?
Celé sklepy jsou obrovské a impozantní…o velikosti něco napoví fotky….tisícilitrové sudy, ve kterých se skladují vína různého stáří. Obecně platí, že bílé portské je nejmladší a zraje 3 roky. Další je světle červené, tzv. Ruby, to je již víno s přívlastkem Reserva a zraje 7 let a bývá v ovocných tónech, no a pak přichází na řadu víno nejtemnější červené barvy s přívlastkem Tawny a to může být 7 leté, ale i 10, 20 nebo 30 leté! Často je silně kořeněné a je opravdu hutné, až těžké.
Všechny tři druhy máte v rámci prohlídky na závěr možnost ochutnat. No, co myslíte, které chutnalo Peremské? No všechny, nepřekvapivě, ale nejvíc samozřejmě to nejdražší, Tawny Dona Adelaide…..lahvinka od 50 do 200 euro 😊 😊
Nabídku tu mají vskutku širokou a vína v archívu jsou skladována již od roku 1815! Mimo jiné jsou zde k dispozici k ochutnání i nákupu další druhy portského vína, např. Colheita (dalo by se přirovnat k bourbonu nebo likéru), růžové portské nebo i pozdě stáčené vintage. Jednoduše řečeno, vybere si každý, i odborník na slovo vzatý!
Cena komentované prohlídky s ochutnávkou je 19 euro za osobu, my jsme to měli s 30% slevou, takže jsme ušetřili celkem příjemných 12 euro, pecka 😊 Na našich cestách šetříme na spoustě věcí, ale ne na zážitcích, tady naopak vždy neváháme nějakou tu korunu pustit a tohle je opravdu zážitek, který za to stojí!
Objednat prohlídku si můžete zarezervovat předem na webových stránkách společnosti: https://portoferreira.com/
Chceš taky vyrazit objevovat svět a cestovat na vlastní pěst? Jestli stále váháš, zda je to ta správná volba pro tebe nebo si nevíš rady, jak vše zařídit a zorganizovat, mrkni na můj e-book pro začínající cestovatele a určitě to spolu zvládneme! Těším se na další potkávání třeba u mě na sociálních sítích.
Pro víc inspirace nebo se přidejte do mé FB skupiny Cestuj s úsměvem, šikovně a s úsporou, kde získáte nejen inspiraci, ale také spoustu tipů na travel vychytávky a cestovatelské know-how a především podporu komunity stejně smýšlejících lidí. Srdečně vás do skupiny zvu.